7.10.2022 | Svátek má Justýna


Podepsaný papír zatím na stole neleží

10.9.2022

Budeme se scházet třeba týden co týden, abychom našli co nejrychlejší řešení, tato slova Josefa Síkely zasluhuje tesání do mramoru. O řešení cen energií se jednalo v Bruselu i v Mikulově. Ze zdrojů české vlády se dozvídáme, že výsledek je velký český úspěch, kdežto opozice oznamuje, že se nedohodlo nic.

Dohoda se sekla na zastropování plynu dováženého z Ruska. Toto lákavě vyhlížející opatření (prostě víc nezaplatíme a šmytec) ale zcela jistě narazí na ruské odmítnutí (nic nedodáme a šmytec). Prosazují to země, které na ruském plynu závislé tolik nejsou, odmítají ty závislé, například Česko a Maďarsko. Jednání pokračuje a dá se čekat, že spatříme příští týden konkrétnější výsledek. Kdyby byl Babiš u moci, výsledek by byl stejný, jde o kvadraturu kruhu: jak to udělat, aby ceny zůstaly na rozumné míře, když jsou dodávky menší eventuálně žádné ((z Ruska) nebo nákladnější (z USA a ze světa kapalný plyn). Ať to dopadne jak dopadne, ceny nutně budou vyšší než jsme byli zvyklí, tudíž všechno bude dražší a konkurence Evropy vůči světu se prudce sníží.

Federalista namítne, že kdyby bylo „více Evropy“, papír už by ležel podepsaný na stole. Byl by to ale diktát a podpis by byl německý.

Aston Ondřej Neff