20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

Po vzoru Robinsona

Když Putinovo Rusko přepadlo Ukrajinu, hledal se viník. Najít ho v Putinovi bylo příliš jednoduché, primitivní – v duchu odsouzení „primitivního antikomunismu“, jak se o něm mudrovalo v minulých dobách. Na vině není Putin, nýbrž Západ, který neprojevoval Rusku a jeho bezpečnostním zájmům dostatečný respekt.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Moravec 19.5.2022 2:59

To že Rusové neuměli vyrobit budík, mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Možná to neumějí ani dnes. To, že mají atomové zbraně a jsou pro nás nebezpeční je fakt, stejně jako to, že ten kdo se bojí útočníka a snaží se o kompromis, prohraje.

V. Šťastný 19.5.2022 5:51

Znáte v dnešní době někoho, kdo používá budík?

P. Fialek 19.5.2022 7:08

Tak nechci zbytečně rozšiřovat diskuzi, která je plodná ale nedá mi to. Náramkové hodinky Zarja, Zvezda - kdo je ještě má, tak pořád šlapou. Foťáky, např. Industria Moskva se špičkovou optikou. Jistě, nebylo to v krásných křiklavých obalech, ale výrobky fungovaly a fungují dodnes. Troufám si říct, kdyby nebylo každých 100 let zájmu pokrokového a lidského Západu o Rusko a ten jim to tam pravidelně nerozflákal a nepozabíjel tolik lidí - tož nevím . . .

T. Kohout 19.5.2022 17:36

Jistě, mě fungují i Pobědy. A jaký mají krásný desén, vlastně nejhezčí.

J. Lukavsky 19.5.2022 7:52

"Rusové neuměli vyrobit budík" Rusové to uměli, pravda byly to kopie. Měl jsem mnoho let ruské hodinky Vostok, ruský foťák Kiev. Obě kopie. Trochu kovářské. I jejich auta Volha aj. byly kopie ameriky. Ale i Japonsko začínalo s kopírováním amerických a evropských výrobků, stejně tak Čína. Podstatné je, jestli navázali a předběhli, Japonsko určitě, Čína určitě... Rusko? J.L. end

R. Franz 19.5.2022 2:57

Když už víte "what", řekněte i "how". Radite, co se děje (izolace Ruska), ale neřeknete jak. Tam, kam Rus vstoupí, si dělá, co chce.

S. Sedlák 19.5.2022 2:08

Hlavní idea úvodníku je na palicu.

Odkdy je bezohledný agresor páchající zvěrstva na civilním obyvatelstvu dáván do jednoho pytle s tím, kdo se zuby, nehty brání? Co to je za pokřivenou úvahu?

Všechny západní země stály stranou a koukaly zkoprněle na počáteční beznadějnou situaci Ukrajinců. Vždyť oni přihlížely hromadění ruských vojsk kolem ukrajinské hranice, aniž by hnuly prstem. Už v té chvíli se dalo konfliktu předejít, kdyby se začalo s vojenskou pomocí Ukrajině a dalo se jasně na srozuměnou, že tohle Rusovi neprojde. Hitlerovi se také dlouho ustupovalo, nechal se mu prostor pro vyzbrojování a prošlo mu Rakousko i Československo. Nakonec se Rusko pustilo do Finska a oba státy začaly válku společně přepadením Polska.

Východní země nemohou spoléhat jen na Francii a vůbec ne Německo, mají historickou zkušenost.

P. Rada 19.5.2022 2:28

Rámcově souhlas ale "historická zkušenost" je žel velmi pomíjivý aspekt - což nakonec místy sám textem dokládáte.

Podobně pomíjivá je i technologická zkušenost. O tom, že by ale zejména přebujele mocichtiví v dohledné době "pominuli" zbraně hromadného ničení velmi pochybuji. K tommu by sice i záhy moho dojít - ale nejspíše spolu se zánikem druhu.

S. Sedlák 19.5.2022 2:49

S tím pominutím ZHN je to těžké. Tím, že je někdo použije, ztrácí jejich největší přednost - odstrašující sílu.

Připomínám, že i takový šílenec, jako Hitler, si nedovolil použít chemické zbraně. Dílem proto, že s nimi měl osobní zkušenost, ale hlavně proto, že věděl, že je má i protivník.

T. Kohout 19.5.2022 4:02

O tom jsou dokonce i (povedené) písně, History will teach us nothing, ta je např. z roku 1087, tj dávno ne nová).

M. Grundmann 19.5.2022 1:30

Respekt má pouze ten, kdo je silný. Finsko a Švédsko nevstupují do NATO, protože se bojí Ruska, ale protože se ho už nebojí. Podobně Ukrajina si dala do ústavy jako cíl své zahraniční politiky vstup do NATO jenom z toho důvodu, že nepovažuje Rusko za silný stát.

Na Ukrajině válčí USA s Ruskem za posílení svého dominantního postavení na celém světě. Východní Evropa si přeje posílení vlivu USA na celém světě na úkor všech ostatních zemí včetně Ruska a velkých zemí západní Evropy. Proto také obyvatelé východní Evropy vidí válku na Ukrajině jako boj dobra se zlem, ve skutečnosti je to boj za vlastní dobro. Velké země západní Evropy si však posílení moci USA ve světě vůbec nepřejí a tedy si nepřejí porážku Ruska a ani vítězství našeho českého dobra. Kdyby nebylo zásadního odporu Francie a Německa v roce 2008, Ukrajina by tehdy velmi rychle vstoupila s Gruzií do NATO na přání USA.

S. Sedlák 19.5.2022 1:51

To jsou pindy notného pošahance.

Rusko na okolní země nezaútočilo poprvé, ale možná naposledy. Konflikt především nastal tím, že si Rusko nárokuje vliv, na který nemá nárok.

Naše země je mnoho let členem NATO a během té doby tady žádná základna USA není, dokonce jsme se nezmohli ani na ten radar. Být Ukrajina členem NATO, je dnes ruský mužik zašlapán 10 metrů pod zem.

P. Pospisil 19.5.2022 5:55

Ale prdlajs, to je argumentace, která neprojde ani v mateřské škole. Na světě jsou stovky států, kterých se Finsko, Švédsko nebo Ukrajina nebojí a kvůli žádnému z nich neměli v úmyslu vstoupit do NATO

Není náhodou lepší důvod, že mají zájem o vstup do NATO kvůli tomu, že je na světě jeden jediný stát, který jim vyhrožuje, a který svoji rétoriku v poslední dekádě nebo dvou vyostřuje?

M. Grundmann 19.5.2022 9:09

Ve světě existuje skupina států, které dlouhodobě podporují posilování role USA ve světě a které se snaží politiku USA vůči zbytku světa i kopírovat. Vzhledem ke své vojenské slabosti však tyto menší státy potřebují vstoupit do nějaké vojenské aliance s USA, jinak by je jejich zahraniční politika ohrožovala nebo by nebyla brána vážně. Finsko a Švédsko se takto dlouhodobě chovaly a jejich vstup do NATO je naprosto logický. Jsou to státy, které se dlouhodobě vměšovaly do vnitřních záležitostí i vzdálených států na celém světě. Vměšovaly se i do vnitřních záležitostí Turecka a proto dnes mají s tímto státem problém při svém vstupu do NATO.

Finsko a Švédsko chtěly vstoupit do NATO už dávno, ale neudělaly to ze strachu z reakce Ruska. Jiné státy, jako je Rakousko nebo Irsko, se dlouhodobě nevměšují do vnitřních záležitostí jiných zemí a vstup do NATO či jiné vojenské aliance s USA z tohoto důvodu pro ně nikdy nebyl zajímavý. Pro nás je vzhledem k dnešním postojům našich politiků členství v NATO zásadní, jinak by byly cesty pana Vystrčila na Tchaj Wan a podobně pro nás velmi nebezpečné.

V. Kučer 19.5.2022 20:03

Číňani pouze přestali kupovat Škodovky.

H. Rybnická 19.5.2022 1:04

Vynikaj9c9, pane autore a nad to, máte bohužel pravdu.

J. Šebek 19.5.2022 0:17

Trochu zmatené, ne pane Neff?

T. Kohout 19.5.2022 4:15

Má tam i pár dobrých a inovativních postřehů, tedy je to mix. Třeba nový a docela odvážný postřeh je o tom, že jsou "z jednoho těsta", a že když na to přijde, jsou sto válčit do úplného vyčerpání, ke kterému ale nikdy stejně nedojde. Radši si odepřou i ten rohlík, než by přestali. Anglie válčila s Francií 100 let, taky tam šlo o tu "pýchu". To Rusko může válčit s Ukrajinou třeba 500 let, jako ti jmenovaní psíci.