28.3.2024 | Svátek má Soňa


Po návštěvě ministra Pompea

15.8.2020

Návštěva to byla významná, a není tedy divu, že ohlasy a komentáře doznívají. Koho by zajímal můj názor, je k vidění zde. Zaujala mě reakce Jan Rovenského v Právu potažmo na Novinkách, že Češi byli zaskočeni a Američané zklamáni (zde). V podobném duchu se nesly i jiné komentáře.

Při rozvažování tohoto typu je dobře si položit otázku, jak by to vypadalo, kdyby to bylo jinak. Kdyby scénář vypadal tak, že Pompeo by vylezl z letadla, předložil Babišovi dva papíry, jeden o zákazu Huaweie v Česku a druhý by byl kontrakt na Dukovany s Westinghousem, slušně by poděkoval, pochválil české pivo a odletěl. Tohle že je reálná představa?

Pompeo jistě nečekal, že se s takovými papíry do Washingtonu vrátí. Nicméně jasně dal karty na stůl, aby bylo patrno, jaké jsou obrysy vztahů. Pro Ameriku je zásadní antagonismus s Ruskem a hlavně s Čínou, která je schopnější a agresivnější než Rusko – to se plácá na své stepi a vytváří propagandistickou mlhu, naposledy s covidovou vakcínou, trapně nazvanou Sputnik V. To je takové, jako bychom se my Češi kasali úspěchy Přemysla Otakara II., - to bejvávalo. Pro Evropu zaujatou - jak jinak to nazvat – nesebevědomým izolacionismem je důležité být s každým zadobře a konat ušlechtilé skutky. My se do toho nehrneme, ale aspoň náznakově basu držet musíme, protože 80 procent naší produkce do Evropy jde. Kdyby šla do Ameriky, jistě by to jednání s Pompeem vypadalo jinak.

Zamlčený úspěch

Podbízivost médií vládě opravdu není český problém… Dokonce je to naopak. Přísná zdravotní pravidla pro české turisty mířící do Řecka naplňovala mediální prostor. Ohromná buzerace, čerstvé testy, anglický papír o bezinfekčnosti. Psalo se o tom horem dolem. Pak zavolal Andrej Babiš řeckému premiérovi a ten to zamáz. Zpráva o tom z médií zmizela.

Je to trapné. Ono to totiž podlamuje důvěru v média a není potom divu, že se lidi drží ve svých bublinách nějakého toho Aeronetu a z něho sosají to, co sosat chtějí...

Aston Ondřej Neff