Neviditelný pes

Po kongresu ODS

11.4.2022

Po vyhraných volbách vypadal kongres ODS jinak, než si mnozí malovali – že to bude příležitost neslaného nemastného nudného Fialu s charismatem hadru na nádobí vykopnout. Najednou to vypadá úplně jinak, chabý lídr dovedl partaj k vítězství a to z něho udělalo silného lídra, opravdu se v tomto světě může stát cokoli.

Petr Fiala je v danou chvíli muž na svém místě. Chabě vedle něho vypadá i jeho hlavní oponent Andrej Babiš, nejen proto, že si nechal operovat oční víčka, a je tudíž indisponovaný. Málo platné, noční vlak do Kyjeva pod palbou je jiná show než šmírování polských benzínek. Ve svém projevu ozvláštněném básnickými vizemi rozeklaných skalisek a dosažitelných vrcholech  slíbil Fiala cosi zásadního – koncept, jak chce řešit energetickou krizi. Má to být vize, má to být koncept. Podle toho, co se děje, bude to nejspíš celoevropský slepenec dílčích řešení, ale budiž, ucelená vize je něco, na co se aspoň můžeme těšit.

Přes víkend se ale vynořilo další téma, totiž eventuální základna NATO na našem území. Debatu na toto téma už mají Slováci, naštěstí ruská pátá kolona tam nezvítězila. Slováci jsou v tomto o krok napřed. Nebude to jednoduché. Na serveru TV Novva mají na toto téma anketu (zde), lidi proti základnám výrazně převyšují sympatizanty. Jistě že ne každý, komu se myšlenka základy NATO nelíbí, je Putinův agent. Jisté ale je, že z každého z nich může mít Putin radost. Jsme členský stát NATO a v obecném povědomí je, že „nás chrání článek pět“. Pravda je taková, že nás článek pět automaticky nechrání. Máme armádu sice už efektivní, ale nastavenou na bojové operace v cizině, neschopnou bránit teritorium. Obdobně jsou na tom i další členské státy NATO v Evropě, s málo výjimkami, jako je Polsko nebo možná i Řecko, vždy ostražité proti staletému nepříteli (a kolegovi v NATO) Turecku. Za pojmem „ochrana článkem pět“ jsou Američané, je to spoléhání na to, že kdyby bylo nejhůř, přijdou, asi jako hasiči, když začne hořet. Evropu zachránili už dvakrát, ale pokaždé neradi a po velkém zdráhání: do WWI. šli až poté, kdy jim německá ponorka potopila Lusitanii (a kdo ví, jak to bylo), do WWII. šli až po Pearl Harbour. Budou Spojené státy ochotny posílat do války svoje lidi kvůli zemím, které nechtějí pro svou ochranu udělat vůbec nic?

Nelze pochybovat, že vláda Petra Fialy bude koncept fyzické přítomnosti sil NATO v Česku podporovat. Protitlak bude obrovský. Zkrachovalá ČSSD takřka jistě uvidí v tomto boji příležitost ke zmrtvýchvstání, má v tom už trénink z boje proti „americkému radaru v Brdech“. Pozice velkého českého vlastence Okamury je jasná: hlavně se nebránit útočníkovi! Velkou neznámou je postoj Andreje Babiše a na něm závislého ANO. Zváží Babiš státnicky, co je pro zemi prospěšné a správné, jako to udělal prezident Miloš Zeman, když odmítl putinismus (jakpak asi se vysloví k základnám: on přece vždycky hlásal, že se terorismu nesmí ustupovat)? Odpověď na tuto otázku je ve hvězdách, ale dlouho na ni nebudeme čekat. Jak se postavit k projektu základny (základen) NATO na českém území, to bude pro Andreje Babiše zkouška státníkova. Jako ve Hvězdných válkách – dá se na temnou, nebo na světlou stranu Síly?

Aston Ondřej Neff


zpět na článek