23.1.2021 | Svátek má Zdeněk


Po důvěře je na řadě autorita

14.12.2020

Samozřejmě, že důvěra a autorita vzájemně souvisejí. Jedno bez druhého nemůže být. Nicméně první v pořadí je asi přece jen ta důvěra a ta je teď ve věci koronavirové krize vepsí. 

Změny regulací v rozmezí dnů nejsou přesvědčivé, to je nejmírnější možná klasifikace toho, co se děje. V pátek říct, že v pondělí rozhodneme na základě toho, co se s epidemií stane, to je stupidní.

Komentuje se to těžko a osobně se řídím heslem zachraň se, kdo můžeš. Nechci to svinstvo dostat, je mi pětasedmdesát, tak nikam moc nelezu a když lezu, beru si respirátor dvojku. Myslím si, že kdybychom žili v rozumné zemi, pak by umožnila co největší rozšíření samostatného testování. Aby firmy, ale i rodiny a skupiny a jednotlivci si za rozumné peníze mohly udělat obrázek, jak jsou na tom. Tomu vláda zjevně brání, asi na tom někdo hodně vydělává.

Teď zřejmě stojíme před kritickým rozhodnutím. Před námi jsou vánoční svátky a Silvestr a zimní sporty. Kdyby měl platit PES, čtyřka by už musela vládnout. Co s tím?

Vláda podpořená důvěrou a oplývající autoritou by mohla rozhodovat regionálně. Proč mají být zavřené restaurace dejme tomu v Třeboni, kde jsem o víkendu byl, třebaže se tam dodržují všechna bezpečnostní hygienická opatření? V osm večer zavřou, mají distanc stolů, personál má roušky, lidi v Třeboni nosí roušky, i když jedou na kole (někteří:-)), proč to mají odskákat, protože se vláda bojí toho, co nastane ve Špindlu?

Nemyslím si, že jsme s krizí důvěry a autority jediní. Trvá to příliš dlouho a nejsme ochotni si připustit, že to potrvá ještě mnohem déle. Takže pro ty, kdo čtou moje glosy a snad mi důvěřují, mám jedinou radu pro dohlednou dobu: nechte se očkovat. Je to vážné, netahejte lva za ocas. Nevěřte tomu, že vás kamarád nemůže nakazit a že se vám nemůže nic stát, protože jste správní chlapíci. Jsme po uši v něčem, co jsme ještě nikdo nezažili. Možná, že se toho vyvine jiná forma vlády než tak, že vláda chce řídit kormidlo tankeru podle toho, co se dočetla ráno v novinách.

Aston Ondřej Neff


Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...

P. Jirkovský https://www.youtube.com/watch?v=enCA9vrGTr0 23:32 14.12.2020
J. Václavíková Tohle je méně... 23:34 14.12.2020
J. Václavíková Tohle je aspoň pořádná reklama na... 22:39 14.12.2020
J. Václavíková 23:01 14.12.2020

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.