18.5.2022 | Svátek má Nataša


Plác s tím do vody!

16.4.2021

Debakl vládní politiky je absolutní. Ve válce s covidem má Česká republika nejvíc mrtvých v přepočtu na počet obyvatel na světě – a je dobře připomenout, že těch 30 tisíc za rok odpovídá českým ztrátám za první světové války, kdy čeští vojáci bojovali za Rakousko na ruské i francouzské frontě. 

Vládní agenda je režírovaná ruským agentem na Hradě, komunisté stáhli podporu a juniorní koaliční člen se rozpadá a předvádí groteskní divadlo s rošádou ministrů. Odchod této skvadry do nicoty by důstojně rezonoval situaci. Komunisté dali najevo, že by sněmovní nedůvěru vládě podpořili, a trojkoalice Spolu vyzvala vládu, aby o důvěru požádala, jinak že se pokusí vyvolat hlasování sama.

Nastala chvíle vhodná pro přiložení ledu na hlavu, nebo aspoň k prostudování analýzy krále českých komentátorů Petra Nováčka, jak ji vyložil v článku pro Lidové noviny nazvaném „Předčasné volby? Nesmysl!“.

Článek můžete přečíst zde, pokud se vám nechce, shrnu hlavní myšlenky. Znalec našeho ústavního práva zde připomíná, že Poslaneckou sněmovnu nelze rozpustit 90 dní před vypršením mandátu. Muselo by se to tedy stihnout nejpozději do půlky července. I kdyby prezident sněmovnu rozpustil, volby by se musely konat do 60 dnů, takže o prázdninách. Navíc novela volebního zákona, zatím neschváleného, má vstoupit v platnost 1. července. Čili je to zauzlení lhůt, které odsuzují projekt do sféry neuskutečnitelnosti i za předpokladu, že by všechny strany měly dobrou vůli mu jít naproti.

Petr Nováček ale upozorňuje, že nynější opozice nemusí mít vyhráno, ani když ty řádné volby vyhraje. Prezident Zeman může výsledky pojmout dle svého zvyku kreativně a pověřit sestavením vlády někoho podle svého gusta. Sněmovna by pak takové vládě nedala důvěru, ale ta by pak mohla fungovat dál ve stavu demise, i tou lhůtou dovede Zeman čarovat. Následoval by druhý pokus a teprve po druhém vyslovení nedůvěry by musel prezident pověřit toho, komu by většina sněmovny dala důvěru. No a to už otevíráme dveře do roku 2023, v němž Miloši Zemanovi končí mandát.

Takže ta deklarace Spolu je jako všechno, co zatím ten spolek předvedl - jalové plácnutí do vody.

Hrad a fotbal

Na disciplinární komisi UEFA se obrátil hradní kancléř Vratislav Mlynář ve věci slávistického obránce Ondřeje Kúdely, potrestanému distancem na deset zápasů za údajnou rasistickou urážku. Mynář bez obalu píše, že komise Kúdelu potrestala bez důkazu abyste naplnili zvrácená očekávání úzké skupiny aktivistů a klubu neschopného vítězit na hřišti, o to více však vykřikujícím prázdné a ublížené fráze o rasismu, píše se doslova. To je hodně silné kafe. Ono nejde o úzkou skupinu aktivistů. Rasismus naruby se stal součástí vládních politik a kulturních orientací Západu. Jistě je třeba s tím počítat a nějak tomu čelit. Nemyslím si, že cesta zvolená Hradem je ta správná.

USA opět poraženy

Vypráskali je Vietnamci a nyní USA spolu se spojenci z NATO včetně nás odcházejí z Afghánistánu. Kéž by to bylo poslední dobrodružství pod heslem lidských práv! Tyhle gerilové války nelze vyhrát, zvláště pak ne na tak obrovském území obývaném lidmi zvyklými na strádání. O tom se přesvědčil už Napoleon ve Španělsku a po něm celá plejáda vynikajících generálů se skvělými vojáky. Samozřejmě, že odchodem spojenců padne Afghánistán do rukou islamistických hrdlořezů a bude následovat exodus skutečně zoufalých lidí ohrožených na životě. Kéž by z toho aspoň to poučení povstalo!

Aston Ondřej Neff