Neviditelný pes

Pirstan vyhrál u mladých

22.9.2021

Přes čtyřicet tisíc středoškoláků volilo ve studentských volbách. Výsledky numericky připomínaly dávné volby, kdy dominovala dvojka ČSSD – ODS. 30,4 procent dali mladí Pirstanu a 29,4 Spolu. ANO se muselo spokojit s 8,5, do takto zvolené sněmovny by se ještě dostali Zelení se 7,1 procenty a vše ostatní spadlo pod stůl.

Není to žádný objev, že věk při volebním rozhodování hraje velkou roli. Ve velkých volbách je ANO něco jako bývala Strana důchodců (pamatujete na pana Kremličku, pojídajícího živého brouka?) a průzkumy ukazují, že Pirstan má oporu spíše v mladší generaci. Z tohoto úhlu pohledu je slabá podpora ANO logická. Nicméně zajímavá je vysoká podpora Spolu, tato K3 se proklamuje spíše jako pravicové uskupení. Autenticky pravicová ve stylu staré ODS je dnes už jenom Trikolóra – a ta v tomto hlasování skončila na posledním místě s 1,9 procenty.

Je to zajímavý obrázek politického smýšlení… té části mladých lidí, kteří politicky smýšlejí. Podle statistik je u nás kolem  čtyř set tisíc středoškoláků (viz zde), to by tedy znamenalo, že se výzkumu účastnilo deset procent. K tomu ale třeba podotknout, že všichni letošní středoškolští voliči budou v příštích volbách mít řádné volební právo. Pokud by si své preference ponechali (SPD i Volný blok zůstaly pod pěti procenty), byl by to dobrý příslib do budoucna.

Evropa se zlobí

Zlobí se hlavně Francie kvůli tomu, že Australané odmítli její ponorky a nakupují v USA a navíc udělali obranný pakt s USA a Británií. Evropanům nedali o přípravách vědět. Ano, je to ponížení, ale na to bychom už mohli být zvyklí. Josepa Borrella  ponížil ruský ministr zahraničí Lavrov, teď je to Biden, donedávna miláček evropských liberálů. Zlobíme se na Lavrova a teď nově na Bidena. Nebylo by lepší se zamyslet nad tím, co dělá bruselské vedení Unie špatně, že s ním velcí zametají jako s hadrem?

Aston Ondřej Neff


zpět na článek