29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

Pirátské ptydepe

Termín ptydepe známe ze hry Václava Havla Vyrozumění. Slovo vstoupilo do jazyka s významem podobným Orwellovu slovu newspeak. Rozdíly v nich jsou – pro ptydepe se vžil význam ve smyslu nesrozumitelného blábolu institucionálního sdělení, kdežto newspeak už je podbarven mocensky. Chápu to tak, že newspeak je mocensky podložené ptydepe.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kosová 5.11.2019 5:11

Chybí Vám v nabídce odkaz na sdílení na jiných sociálních sítích. Neznám nikoho na twiteru.. což neznamená nic, jiného, než že máte pokrytou jen jednu sociální síť a IMHO to je chyba.

M. Mařák 1.11.2019 20:58

Zdar Vláďo, co říkáš na poslední vývoj u brexit klaunů, čéče? Ten Tvůj geniální Borys a věčný europoslanec Farage si ve volbách půjdou po krku. Nevidím to dobře, jestli to vyhraje ten neokomouš, tak to bude skutečný fičák, nebo co...

I. Kellner 1.11.2019 21:02

Že už bychom byli v poločase toho spektáklu?

M. Mařák 1.11.2019 21:10

Snad se ty dvě brexit trubky nakonec nějak dohodnou, jinak mne z toho fakt asi nakonec bouchne v peci.

M. Prokop 1.11.2019 21:12

A nebouchne to z toho, že po odchodu GB na tom bude macecha národů korupční spíš hůře, než lépe?

M. Mařák 1.11.2019 21:29

Hrozím se toho, že tam vyhraje Corbyn, zruší brexit a podpoří další ptákoviny, které se do Evropy valí z anglosaského světa typu gender a podobně.

V. Klepetko 1.11.2019 21:37

To je legitimní obava. Corbyn brexit nezruší, to by musel lid v referendu - ale GB by mohl totálně rozvrátit a následně i zničit. Je to extrémní levičák, mnohem horší než ti naši Piráti!

M. Mařák 1.11.2019 21:39

Jo, Corbyn je to hotová katastrofa a brexit klaunům nic podobného nepřeji.

I. Kellner 1.11.2019 21:41

Ano, na to bych se rád podíval, jak jsem zde už několikrát psal.

V. Klepetko 1.11.2019 22:32

Věřím, a dokonce empaticky chápu proč. Jenže nám tady v kotlince by to moc neprospělo, takže z mé perspektivy by ten pohled na vítězného Corbyna byl býval méně radostný :-)

M. Mařák 1.11.2019 22:41

Nepřeji si to, protože by pak smršť pitomostí z anglosaského světa ještě více zesílila.

I. Kellner 1.11.2019 22:56

Ono už je třeba jedno, kdo vyhraje u té strašné čeládky.

Z vnitrostranických půtek vystrojí referendum, přikloní se tu či onu stranu z důvodu vlastního byznysu, o lidi/voliče/referendující tady až naposled, Corbyn má prapory rudější než Antifa, Farage obklopen věrnými muslimy spílá polskému instalatérovi, žijou z minula, falešní jak princezna Diana, za pětikorunu by prodali vlastní bábu nebo Rusovi občanství, hnusný počasí, pivo i ženský, fuj, pryč s nimi, vše horší než na kontinentě - a to je co říct!.. -)

V. Klepetko 1.11.2019 23:31

:-)

Nevidím to tak černě. Přímá britská vojenská správa by třeba pro východní sousedy dobrá nebyla, ale Bruselu by mohla velmi prospět!

Hned by se napsala nějaká rozumná Ústava Evropské Konfederace, a bylo by po "ever closer" :-)

M. Prokop 1.11.2019 23:48

A EUnie je jen ubohou obětí ptákovin z anglosaského světa ...

Takovou 3,14čovinu by nevymyslel ani Forejt. :-P

M. Mařák 2.11.2019 5:01

Si zjistěte, z které oblasti se na nás v Evropě válí gender, politická korektnost, pozitivní diskriminace a podobné novoty, kvůli kterým i ty Vaše jadrné výrazy tady v Babišově musíte šifrovat jako stará dobrá Enigma, abyste nedostal ban a podobně, Vy rozumbrado jeden jakýsi, nebo co...

V. Klepetko 2.11.2019 7:38

A politická korektnost, gender a pozitivní diskriminace - to vše snad zmizí odchodem GB z evropského integračního projektu? I s Gretou? :-)

V. Klepetko 1.11.2019 21:15

Ahoj Martine!

Britské starosti přenechávám Britům, takže to celé nijak podrobně nesleduji... Zdá se mi ale, že Boris ty volby vyhraje, brexitová legislativa se včas schválí, a GB nejpozději k 31.1 spořádaně opustí EU, a pak začnou Složitá jednání o podobě budoucích dohod.

Z Brexitu vůbec nemám radost, ale těm Britům ho přeju, když o něj lid většinově stojí...

Tvůj podivný vztah k Britům jsem nedávno označil za "eurounijní nacionalismus", protože místo lásky k našincům (eurovlastenectví) prezentuješ odpor k cizákům ("Brexitklaunům")

Ale Milan to označil asi prihodněji za "nadnacionalismus", alias "nadnárodovectví". Malý čert, velký čert, pořád čert! :-)

V. Klepetko 1.11.2019 21:27

P. S. Kdybych Tě neznal, tak bych si myslel, že na té ikonce je Lubavičský rebe Menachem Mendel Schneerson :-)

M. Mařák 1.11.2019 21:38

S nacionalismem nemám nic společného, tato na etniku a rase postavená ideologie centrálně řízeného státu je mně cizí.

Nadnárodovec jsem, to určitě, no a ten pojem jsem si letos vymyslel sám v reakci na jakési Klausovo intelentuálsko elitní plácání o multinacionalismu.

V. Klepetko 1.11.2019 21:48

Etnikum je entita vnitřně strukturovaná: máme tu etnika (například Slováci), superetnika (typicky třeba Španělé) a subetnika (jsem ohleduplný, takže ti ten příklad neuvedu :-))

Z této perspektivy není existence nadnacionalismu (nebo nadnárodovectví) nic překvapivého. Miluješ - li Unii, jseš unijní zemský vlastenec a europatriot. Jestli se ti ale spíše hnusi ti odporní Brexitklauni, (remaini i ti druzí), tak jsi právě ten "nadnacionalista" = "eunijní nacionalista" = "eunijní nadnárodovec" .

V. Klepetko 1.11.2019 21:49

;-D

M. Mařák 1.11.2019 21:58

Myslím, že jsi doposud nepochopil podstatu mé argumentace, nebo to nechceš pochopit. Mně Britové jako národ rozhodně nevadí a velmi si přeji, aby měla Británie s EU nadstandardní více než přátelské vztahy ve všech oblastech. Jako, dělám si z brexit klaunského Kocourkova legraci, to jo, ale oni si o to říkají sami, nebo co.

Jsem přesvědčen o tom, že jejich vize světa je nekompatibilní s vizí světa na evropském kontinentu a to nejen v otázce právního pozitivismu a naturalismu, ale i v otázce role individua a pečovatelského státu a podobně.

Jejich přijetí do EU byla taktická chyba a stejně v EU neustále jsou i nejsou, blokují veškeré pokusy o hlubší integraci a pořád se jim cosi nelíbí a tak. Brexit s dohodou je nejlepší řešení pro obě dvě strany a věřím tomu, že i řešení dlouhodobě nejvýhodnější.

M. Mařák 1.11.2019 22:12

Strategická chyba, takticky to možná bylo krátkodobě výhodné.

V. Klepetko 1.11.2019 22:20

... "jejich vize světa je nekompatibilní s vizí světa na evropském kontinentu"...

Právě tento Tvůj pocit je pro mě ústředním bodem toho, co označuji za "nadnacionalismus". Ten pojem "transnacionalismus" vidím prvně, a s velkým zájmem si to najdu! Třeba je to podobné...

Jde o to, že vnímáš ty Brity nejen jako "cizí", ale jako "nepříjemně cizí", je v tom ten nádech negativní emoce. Já si třeba (jako Čech i Evropan) myslím pravý opak. Že naše demokracie i naše svoboda povstala historicky z Británie, a právě této tradici vděčíme za to, že tu ani dnes nemáme nějakou despocii. Z britského klasického liberalismu se zrodil moderní západní právní stát. Bez GB bude jakákoliv forma další evropské integrace bohužel ve všech ohledech invalidní! A velmi zranitelná! V tom rozchodu je zaklet velký smutek, Martine. Evropský vlastenec by nad tím nikdy nejásal! A možná ani ten unijní, a to i když je to sakra rozdíl :-)

Řeči o BREXITKLAUNECH - vždyť to je jakési nadnacionalistické běsnění! Že by předzvěst bídy budoucího impéria?

M. Mařák 1.11.2019 22:39

Jaképak běsnění, nechápu, proč tu srandu tak dramatizuješ, jako bys snad ani neměl smysl pro humor, nebo co...

Brity s USA vnímám jako jiný anglosaský svět, než je ten náš kontinentální evropský. Máme podle mne jiný nejen historicky daný pohled na svět a to i v zásadních věcech jako je svoboda individua. Mně je bližší ten anglosaský, ale hlavou tady ten beton na kontinentě sám neprorazím. Vem si, jak u nás dopadla třeba liberální pravice typu Svobodní, ve Francii se o to kdysi se stejným neúspěchem pokoušel laisses-faire politik Alain Madelin, jinde na kontinentě to není lepší. Tobě připadají jako "naši", OK, no problem, mně nikoliv, vnímám je jako odlišné. Naše i britská demokracie povstala z demokracie řecké, když už...

Jsem oproti Tobě naopak přesvědčen o tom, že Británie je velmi významnou brzdou další nutné evropské integrace a velmi si přeji, aby skutečně došlo k brexitu.

J. Anděl 1.11.2019 23:05

Se zájmem jsem si přečetl vaší výměnu názorů. Nerozumím přesně rozporu "mně je bližší ten anglosasský" a "mně nepřipadají jako "naši".

Myslíte to tak, že "sice jsou moji, ale nejsou naši", s ohledem na postoje či sociální návyky většiny ostatních Čechů/Francouzů/Evropanů? Pak ale nerozumím tomu, proč si přejete další evropskou integraci. Protože s ohledem na ty návyky je to pro další funkční vývoj kontinentu/států sdružených v EU výhodnější, i když to úplně neladí s vaším vlastním pohledem na život?

Díky.

V. Klepetko 1.11.2019 23:18

Já v zásadě žádnou další integraci nechci - ale ani zásadní dezintegraci. Mám obavu, že bez GB nabere ta integrace úplně špatný směr, a proto se s Brexitu příliš neraduji.

Brit je pro mě stejně blízký (vzdálený) jako Francouz. Z hlediska jakéhosi "systémového vzoru" pokud jde o chod institucí je mi ten Brit ale pocitově bližší. Proč tomu tak je - nevím.. Bude mi v Unii chybět, ta Británie!

V. Klepetko 1.11.2019 23:19

"z" :-)

J. Anděl 1.11.2019 23:51

Pocity mám podobné, faktický background asi menší, protože naprosto minimální, u mě asi vychází spíš z kulturního souznění.

Víc konkrétně řečeno je mi anglosasská nebo dokonce specificky britská kinematografie mnohem bližší, než kinematografie jakéhokoliv jiného evropského státu - bohužel většinou i více než česká, ale to myslím souvisí spíš s kvalitou produkce, aspoň doufám. Na německé ještě něco je.

A i jestli gender a spol. bláznění pochází opravdu ze světa anglosasského, jak píše, v kultuře se víc projevuje v současných francouzských, španělských, severských nebo německých dílech. A nebo, abych upřesnil svůj pocit (!!), mě v britské tak nese... neštve.

Ale to jsou všechno dojmy, žádná fakta, navíc nikoliv tolik moje téma.

V. Klepetko 2.11.2019 0:03

Dojmy jsou někdy důležitější než fakta... Dobrou!