16.1.2021 | Svátek má Ctirad


PES chcípl, zdechla důvěra

10.12.2020

Zjevně nesmyslné pokrácení otevírací doby gastra tři dny po změně stupně v systému PES dalo velkou ránu zbytku důvěry v rozumnost vládních opatření. V žebříčku úspěšnosti agentury Bloomberg jsme na 49. z 53 míst, za Kolumbií a Íránem. 

Zklamání veřejnosti z vládního výkonu se promítá i do jednání parlamentu: prodloužení nouzového stavu prošlo s odřenýma ušima, zase jen díky komunistickým hlasům: Babiše podporuje politická zombie strana. Je pěkné, že Babiš vytýkal opozici, že svým počínáním zakládá chaos. Chaotický je výkon jeho exekutivy. O volbě mezi ďáblem a hlubokou vodou jsem tu psal v pondělí. Zdá se, že je Babiš po krk ve vodě a čert ho bere za nohu. Rozumnosti nevěříme a výkonu nedůvěřujeme.

Trasování se zhroutilo a není to jen vina vlády. Nicméně je zajímavé, s jakou úpornou snahou se vláda brání levnějším, pružnějším a operativnějším způsobům testování. Zároveň ztrácí kontrolu nad volným trhem – když se podíváme na internet, najdeme nabídku rozmanitých preparátů na samotestování. Co je to za látky, kdo je nabízí, co obsahují? Nevíme. Je to jen příspěvek k rostoucímu chaosu. O to víc by se měla exekutiva snažit nabídnout veřejnosti dostupné pružné řešení.

Poslední naděje je upřena k vakcíně. Když jsem ale poslouchal ve středu v rozhlase poslance Miloslava Janulíka, jeho tvrzení, že očkování populace není problém, ve mně vyvolalo velké pochybnosti. Nevidíme ani obrysy nějakých příprav. V čerstvé paměti máme zděšení praktických lékařů, že by měli plošně otestovat obyvatelstvo, i takový nápad tu byl. Budou plošně očkovat? Pan doktor Janulík tvrdil, že on sám za den očkoval dva tisíce vojáků, žádný problém. Budeme tedy pochodovat do ordinací v dvojstupu? Ale kam?

Prodloužení nouzového stavu o dva týdny je fraška. V oblacích vůně vanilkových rohlíčků se bude hlasovat o prodloužení znovu. Co všechno se do té doby ještě semele? Zatím je to rebelie hospodských, kteří demonstrativně odmítají zavřít v osm večer a mají podporu hostů. Kdo se k nim přidá, se dozvíme už brzy.

Přitom situace je vážnější než kdy jindy. Epidemie sílí a je velmi pravděpodobné, že bude mít dlouhodobé trvání. Budem se muset naučit s ní nějak žít. V kotrmelcích se to ale nenaučíme.

************************************************************************************************

Barbora a zlatý robot

Nový sci-fi román Ondřeje Neffa nazvaný Barbora a zlatý robot je tentokrát určen starším dětem, ale i dospělým, kteří ještě nezapomněli na romantiku čtení dobrodružných příběhů někde na větvi v koruně stromu.
Sledujeme v něm partu dětí, které se narodily po nouzovém přistání výzkumné kosmické lodi na planetě Botera. Jsou doma ve světě, který jejich rodičům připadá cizí a nepřátelský. Jsou tu chodící stromy a žijí tu bytosti se schopnostmi přesahujícími běžné chápání.
Barbora a její kamarádka, boteranská dívenka Pavučinka, postupně odhalují to, co rodiče tajili. Proč se najednou objevil Zlatý robot a jaký je jeho úkol? Proč vlastně kosmická loď musela na planetě přistát? Jaká byla role admirála Harolda, jejího velitele? Při pátrání po kořenu záhad vás povedou ilustrace mistra comicsového vyprávění Karla Jerieho, díky němuž se podařilo vydat skutečný knižní klenot.

Dopřejte ho svým dětem pod stromeček, je k dostání ve všech knihkupectvích i na webu Albatros Media.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.