18.4.2024 | Svátek má Valérie


Paroubkův kšeft s Chávezem

15.8.2006

Podivné námluvy s venezuelským levicovým vládcem Hugo Chávezem zaregistrovala jedině Pavla Kozáková z týdeníku Czech Bussines Weekly, která o záležitosti uveřejnila minulý týden krátký článek (a i ten pouze v angličtině).

Zhruba před dvěma měsíci si ke své podivné transakci náš předseda vlády potají vyžádal urychlené vydání stanovisek ministerstev obrany, vnitra, průmyslu a obchodu a zahraničních věcí. Žádný z úřadů neměl proti plánovanému kontraktu námitky - s výjimkou Zamini, jež vydání vývozní licence rezolutně zamítlo a celá záležitost tak v tichosti utichla.

Oč vlastně šlo? O "pouhý" pronájem výrobní kapacity Aera Vodochody na pět let dopředu - celou výrobu letounu L-159 ALCA chtěl náš soudruh premiér prodat venezuelskému prezidentu Chávezovi! Aby se v tomto kšeftu obešlo embargo Spojených států na vývoz zbraní do Venezuely, měly být americké motory Honeywell F124-GA-100 nahrazeny motory ukrajinskými, stejně jako avioniku měla místo americké firmy Aeroflex dodat Francie. Současně měli být školeni venezuelští piloti na našich starších strojích L-39 Albatros. V celé záležitosti navíc záhadně nabývá na důležitosti postava bývalého ministra zahraničí Jana Kavana, což může být známkou, že o obchod nejde jenom premiérovi, ale i dalším "přátelům" z Lidového domu či příznivcům sociální demokracie z obchodních kruhů, možná nejenom tuzemských.

Díky zápornému rozhodnutí ministerstva zahraničních věcí tedy prozatím z neomezeného vývozu našich poměrně moderních podzvukových letadel extremistické vládě v Jižní Americe sešlo. Bez ohledu na to, zda by tento obchod popudil naše spojence v NATO - a že by je asi nadzvedl, alespoň některé z nich -, byl by celý velice proti zájmům České republiky. Ať už se soudruh premiér domnívá, že je jeho internacionální bratrskou povinností pomoci jinému šéfovi podobného smýšlení, byť ten je na druhém konci světa, vyvážet revoluci se nevyplácí, a o tom by mohl soudruh Paroubek vědět. Stejně jako se nevyplácí chovat se ke svým vlastním spojencům jako podrazník. Nikoliv jen z politického úhlu. Tenhle kšeft měl být podrazem z hlediska čistě obchodního. Domnívá se snad soudruh Paroubek, že možní obchodní partneři o tomto chování nejvyšších českých kruhů nebudou přemýšlet, až budou uvažovat o tom, s kým jednat v budoucnu?