18.10.2021 | Svátek má Lukáš


Paroubek září štěstím

31.10.2007

Aniž bychom chtěli Jiřího Čunka obhajovat nebo omlouvat, nezbývá než si položit otázku, zda obrat „jako na zavolanou“ nelze použít i doslovně. Asi je to náhoda, že zrovna před pár dny poslal neznámý dobrodinec České televizi dokumenty, na jejichž získání má právo jedině policie a do nichž smí nahlížet pouze státní zástupce a obhájce. Asi náhodou se část těchto dokumentů ocitla i v redakci Práva, aby mohla být zveřejněna hned den po odvysílání reportáže. Asi náhodou byla reportáž České televize tak narychlo spíchnutá, že její natočení netrvalo víc jak jeden, nanejvýš dva dny.

Ale budiž, domácnost pana Čunka se potýká s nejasnostmi okolo svého financování, takže my tady máme znovu „sprostého podezřelého“, který nedokáže zodpovědět ani jednoduché otázky televizního „investigativce“ Bártka.

Problém je, že policie, noviny ani televizní reportéři dodnes nedokáží odpovědět na zásadní otázku: Odkud pan Čunek ty údajné miliony má? Zatím mají všichni díky jedné televizní reportáži za prokázané, že Čunek někde získal několik milionů, že pobíral sociální dávky, na něž – vzhledem k oněm údajným milionům – neměl nárok, a že si pořídil část chaty.

Tak jako v případě jeho po létech si náhle rozpomenuvší sekretářky, kdy policie pomalu rok zkoumala po minutách zápisky v jeho diáři, dnes bude pátrat po tom, jestli do nějaké banky přišel v pršiplášti nebo v saku, aby měla jistotu, že tam ukládal peníze? Hlavní by snad mělo být vypátrání původu těch peněz – pokud Čunek vůbec nějaké někam ukládal. Tak jako předtím nikdo nezkoumal například okolnosti přidělení zakázky na výstavbu bytů vsetínské firmě H&B Real, a přesto měl státní zástupce Obst Čunkovu zkorumpovanost za prokázanou, tak i dnes se bude vyšetřování (pokud bude podána žaloba) táhnout dlouhé měsíce, až bude veřejnost nakonec skálopevně přesvědčena, že Jiří Čunek je korupčník a nikdo se nepozastaví nad původní reportáží, která jej obvinila zcela bez důkazů, jen na základě jakýchsi na kameru ukázaných papírů, údajně to přesvědčivých dokumentů. Kdyby televizi za takovou „investigativní reportáž“ Čunek zažaloval kdekoliv na západ od našich hranic, zcela jistě by spor vyhrál. Uvidíme, jak jeho žaloba dopadne tady.

Nicméně faktem je, že vicepremiér by z politiky odejít měl. Jeho aféra – a může být stokrát podezřele načasovaná a vycucaná z prstu – opět o něco zhoršila pověst lidovců v očích veřejnosti, na obou koaličních stranách ulpěla další šmouha a koalice jako taková byla politicky poškozena rovněž.

Není divu, že se Jiří Paroubek může vyjadřovat do televize k Čunkovým problémům s blahosklonnou shovívavostí. Určitě se v skrytu duše tetelí blahem, protože preference sociální demokracie stoupají a co hlavního - pozornost veřejnosti už není soustředěna na sdružení jeho ex-manželky ani na jeho movité kamarády z časů předlistopadového pohostinství či z doby jeho působení na pražském magistrátu, na ministerstvu pro místní rozvoj, ve Strakově akademii...
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.