8.12.2023 | Svátek má Květoslava


Paroubek po roce bilancuje

26.4.2006

Tak tohle je moje nadsázka. Že se povedlo prakticky všechno, to není nadsázka, to je tvrzení Jiřího Paroubka, který rok svého působení v čele vlády zhodnotil. Všechno jde dobře, jenom tam to kulhá, kam sociální demokrat nedosáhne. Nejhorší ministr? Unionista Pavel Němec. Největší brzda pokroku? Prezident a senát ovládaný ODS. A vůbec nejhorší je, když se do věcí vloží novináři a odborná veřejnost. To pak je problém, tvrdí premiér. Chápeme a souhlasíme, dodávám k tomu já.

Ale vážně: Neviditelný pes je nezávislé a nestranné médium a mám tedy za povinnost posuzovat politické jevy nestranně a nezávisle. Už dlouho si kladu otázku, proč je právě kolem Paroubka takový povyk. Hulvátství přece nezavedl do sociální demokracie on, ale Miloš Bamberg Zeman, tento nadutý tlučhuba, který se může pyšnit snad jen tím, že nikomu se nepodařilo znepřátelit si tolik států v tak krátké době, jako jemu. Mediálně nejoblíbenější byl Vladimír Špidla, tento slušný, bezúhonný milovník historie, ani mokrý, ani suchý, ani kyselý ani sladký, poctivý až do té doby, kdy neodolal pokušení a nahradil v Bruselu schopného Pavla Teličku, odešel do Bruselu, aby tam zapadl a zneviditelnil. Mafiózní praktiky zavedl Stanislav Gross. Bouře se zvedla kolem jeho záhadné bytové politiky, kolem strýce Vika a novináře Roda. "Stydím se za svého premiéra," to byla docela hustá kampaň a dodejme hned, že oprávněná.

Jenže sotva nastoupil Jiří Paroubek, kampaň začala nanovo, aniž měl příležitost cokoli udělat v dobrém nebo špatném smyslu - dnes je úsměvné připomenout si, že Paroubek byl podezírán, že bude "Grossovou loutkou". Nevyvolal Paroubek největší hněv právě svou schopností postavit sociální demokracii do latě, ukončit rozkol, umravnit Zemanovy pohrobky, zkrátka, není jeho hlavní zločin v tom, že udělal ze sociální demokracii fungující těleso? Myslím, že ano.

Zároveň si myslím, že by sociální demokracii prospělo minimálně jedno volební období opět v opozici. Ta nechutná vlna korupčních skandálů má jedinou prapříčinu - tihle pánové jsou u moci příliš dlouho. Čtyři roky rozjímání a reflexe by jim prospěly. A v tom má Miloš Zeman pravdu - pijavice by odpadly a odlezly někam jinam. I když se nedá věřit, že do nenávratna.