29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Pane Babiši, přituhuje

8.5.2020

Evropský výbor pro rozpočtovou kontrolu navrhl premiéru Babišovi tři řešení – buď se zbavit svých firem, vzdát se dotací pro Agrofert, anebo rezignovat z postu premiéra. Je to pořád stejná píseň, nakolik ohraná, že už sotvakoho zaujme. 

Což znamená, že Evropská unie má na Babiše, jeho Agrofert a bohužel i na Českou republiku nezpochybnitelnou páku. Ona je ta, která peníze dává, a Agrofert, potažmo Česká republika bere. A jakmile se dva začnou přetahovat, delší konec provazu drží ten, kdo dává.

Jistě že věci jsou složitější, než se zdá na první pohled. Stručně vyjádřeno, Babiš přepsal Agrofert na manželku a z hlediska českého práva je z obliga. Skutečnost je z právního hlediska nekonečně složitější, nicméně podstata tkví v té prosté větě: Babiš přepsal Agrofert na manželku. Bohužel, Česká republika jako stát vstupuje do období, ve kterém by měl v čele exekutivy stát člověk méně zranitelný.

Světová ekonomika dostala bolestnou ránu, otřes se týká všech, Evropa tomu neušla. Svět se bude zotavovat, ovšem Evropa to bude mít těžší, protože v celoevropském kontextu převládají síly, které mají devastaci ekonomiky v programu. Takzvaný Zelený úděl nepadl pod stůl, jak by si zasloužil. Naopak, bude prosazován s posílenou vehemencí.

Česká republika se brání. Těžko odhadovat její šance. Ale co je nesporné – ty šance jsou zásadně oslabeny slabostí předsedy vlády.

Který se nedokázal zbavit dvou koulí na noze, které mu brání v plnohodnotném vykonávání funkce: vazby na megapodnik podporovaný z evropských peněz a vlastnictví médií, které křiví naši mediální scénu.

Je to paradoxní – jako osobnost má Babiš pořád velikou podporu. Nedávné průzkumy preferencí ho staví na špici peletonu uchazečů o příští prezidentský úřad. Takže by si opravdu měl položit otázku, co che. Chce bejt na známkách, nebo aby mu patřily Kostelecké párky?

Aston Ondřej Neff


Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.