Neviditelný pes

Pandořina skřínka odemčena

21.9.2022

Na Rusy okupovaných územích Ukrajiny začaly přípravy na referendum, které by se mělo stát podkladem k připojení těchto území k Ruské federaci. Právní hodnota takového referenda je víc než pochybná a má i své groteskní momenty: jestliže jsou Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika samostatné státy (kromě Ruska jsou uznány Běloruskem, Venezuelou, Nikaraguou, Nauru a Súdánem) a v LLR proběhlo 11. května 2014 referendum, jak by to bylo s uznáním připojení těchto dvou nezávislých států k jinému státu, tím spíš, že jiný stát nezávislost oněch dvou uznal?

Je to groteska vyvolaná rychlým postupem ukrajinské armády a spěchá se proto, aby se vše stihlo dřív, než ukrajinské tanky přijedou. Jaký to ale má praktický smysl?

Vladimír Putin opakovaně deklaroval, že na ohrožení území Ruské federace bude reagovat atomovými zbraněmi. Chystaná referenda se dají číst tak, že okupovaná území budou prohlášena za integrální součást Ruské federace a Putin tím získá legitimitu obrany ruského území všemi prostředky, tedy i atomovou zbraní. Pokud nemá toto v úmyslu, lze referenda pořádaná za války v naprosto nestandardních podmínkách za černou komedii.

Proto je pravděpodobné, že o nasazení taktických nukleárních zbraní Putin vážně přemýšlí. Je v úzkých. Kdyby Hitler měl na jaře 1945 atomovou pumu, taky by neváhal ji použít.

Co se stane, pokud se to stane?

Z vyvrhele se stane ještě větší vyvrhel, ale jakmile jste jednou vyvrhel, jak se na vás svět dívá vám může být lhostejné.

Použitím atomové zbraně by ale Putin zvrátil základní zákon poválečného světa: atomovou zbraní se hrozí, atomová zbraň se nepoužívá.

V současné době vlastní atomové zbraně devět zemí, uvedeno v odhadovaném počtu kusů: Rusko, USA, Čína, Francie, Británie, Pákistán, Indie, Izrael a Severní Korea.

Pokud Rusko proti Ukrajině taktickou atomovou zbraň použije, svět se nezboří a třetí světová válka z toho nevznikne – atomový pat velkých mocností potrvá. Velmi pravděpodobně se ale prokáže nevhodnost použití atomové zbraně jako taktického bojového prostředku. Ukrajina ani po atomovém úderu nepoleví, Západ jí pravděpodobně poskytne leteckou podporu (něco udělat musí, atomovou bombu nepoužije, ničím jiným než poskytnutím letectva podporu eskalovat nemůže). Krach ruského válečného úsilí na Ukrajině se zrychlí, místo aby se zvrátil ve vítězství. Podobně jako útok z 24. února se atomový úder prokáže jako tragická chyba úsudku válečného zločince Vladimíra Putina.

Jenže Pandořina skřínka bude otevřena, ze smlouvy o nešíření jaderných zbraní se stane cár papíru. Dosud se předpokládalo, že jaderné mocnosti se vzájemně drží v šachu. Kdyby Rusko použilo pumu na Ukrajině, dá se čekat, že co nejdřív si ji opatří Jižní Korea (byla by šílená, kdyby to neudělala), dále Japonsko a Austrálie (stejný argument), samozřejmě to udělá Írán, Jižní Afrika ji možná opravdu má. Repríza atomového představení se bude od té doby čekat kdekoli a kdykoli. Atomová zbraň přestane být démon s níž zacházíme s posvátnou úctou a stane se standardní zbraní, kterou lze vyrábět, prodávat… a používat.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek