28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


Pandemický paradox

28.9.2021

Odskočím ještě k nedělní osmidiskusi na CNN Prima News, kde debatovali lídři sedmi stran/koalic, jeden lídr strany/koalice Ivan Bartoš se nedostavil a zaskočila jeho dvojka Vít Rakušan, mimochodem – ve prospěch věci, byl výborný. Nazítří měl největší ohlas dohad o tom, kdo zavinil, že máme třicet tisíc mrtvých na covid, pochmurný rekord na počet obyvatel i ve světovém měřítku. Bez zaujatosti je třeba konstatovat, že se o to zasloužila celá politická reprezentace. 

Ano, velkou vinu nese Andrej Babiš, který na podzim loňského roku zahnal svého ministra zdravotnictví Vojtěcha s jeho varovnými signály do kouta, aby se před volbami udělal hezkým, a tím se pandemie utrhla ze řetězu. V tomto smyslu skutečně ty křížky lpí na podrážkách jeho bot. Nicméně i to v debatě zaznělo, samozřejmě z jeho úst, že opoblok se dopustil neslýchaného aktu neloajality k vlastní zemi, když zablokoval nouzový stav a situaci zachránili až hejtmani, paradoxně v mnoha případech příslušníci strany, která se na tomhle podrazu podepsala. Tohle přece všichni víme, je to v živé paměti – jenom je na každém, kdo dá jednomu nebo druhému podrazu na národu větší význam.

Směšné ale je, že všichni ti lídři plus skorolídr obešli téma, které asi veřejnost zajímá víc než otázka, co bylo vloni nebo na jaře: Kdy a jak zpátky k normálu. Ano, Majerová Zahradníková povykovala svým pavlačovým stylem, abychom žili normálně – ale prostě proto, že podle ní žádná pandemie nebyla.

Tahle otázka je nad jiné vážná. Proklamovaná meta sedmdesáti procent obyvatel plně očkovaných je zřejmě nedosažitelná. Chystá se prý nová kampaň. O výsledku možno pochybovat. A což takhle přestat s kampaněmi a zcela suše konstatovat, že je každý svého štěstí strůjcem? Když se mu nechce do nevyzkoušené vakcíny a raději bude riskovat nevyzkoušený virus s nevyzkoušenými následky, proč ho v tom nenechat? Počty hospitalizovaných jsou statisticky bezvýznamné, zahlcení krematorií, jako to bylo loni, opravdu nehrozí. Heslo „Pojďme normálně žít“ by mohlo volebně zafungovat. Ale vyžadovalo by odvahu. Takže se budeme raději hádat o to, co kdo vloni na podzim a letos na jaře zavinil.

A zrodilo se téma
Ve správný čas přichází Petr Fiala se správným tématem: Babišova drahota. On snad čte Neviditelného psa, vždyť to tu píšeme pořád, že velká starost široké veřejnosti je  a čím dál víc bude růst cen všeho, energií i potravin. Babiš to bude mít na odpovědnosti a to bude terč ke strefování nejenom v následujících dvou týdnech, ale i v dalším období. V tom období, kdy ho bude agent Zeman držet u moci, i kdyby jeho vláda nedostala důvěru parlamentu. Takže znovu, Babišova drahota je první slogan, který má skutečný smysl, je pochopitelný a má nesporný faktický základ. Ten má šanci s výsledky voleb zamávat.
Mára Prchal by to nevymyslel líp.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.