Otázka dehonestace
Čtyři miliony za zničenou kariéru žádají tři bývalí poslanci ODS, Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuchsa. Ministerstvu spravedlnosti dali půlroční lhůtu na vyřízení náhrady. Bude to nepochybně vleklý spor. Státní zastupitelství nadále trvá na tom, že příslib trafik ve státních podnicích výměnou za hlasování ve sněmovně je úplatek.
Nejvyšší soud ale rozhodl, že jsou chráněni poslaneckou imunitou, načež nastalo další dějství této právní frašky, když vyšetřovatelé chtěli zkoumat, zdali se o trafikách jednalo na půdě parlamentu nebo mimo. Kdyby mimo, třeba v kavárně nebo na refýži tramvaje, tam by se poslanecká imunita neměla uplatňovat. Zde je prostor pro první zákonodárnou iniciativu. Mělo by se vymezit, v jakém okruhu od sněmovny platí a odkud neplatí imunita a zdali imunita platí automaticky všude pod krovem sněmovny, anebo zda jsou z imunity vyňaty pracovní provozy, jako jsou toalety a poslanecká restaurace.
Tři exposlanci mimo jiné poukazují na to, že byli dehonestováni tím, že je státní zastupitelství dalo veřejně do souvislosti s Janečkem a Rittigem. Takže je to něco, jako by je dalo do souvislosti s Al Caponem, ale on ani ten Janeček ani Rittig nejsou z ničeho usvědčeni, takže by bylo možné se přít o to, zdali Janeček s Rittigem byli dehonestováni tím, že je státní zastupitelstvo dalo do souvislosti s Tluchořem,Šnajdrem a Fuchsou.
V době schvalování Lex Babiš by se mohlo začít uvažovat o dalším pěkném zákoně, což je druhá iniciativa v úvahu přicházející.
Bylo by dobře právně řešit, zdali je možné poslance dehonestovat. Vždyť poslanecká sněmovna se úporně snaží o to, aby dehonestován byl automaticky každý, kdo získá poslanecký mandát!