Neviditelný pes

Osudová hodina krajů

23.12.2020

Nouzový stav se prodloužil o měsíc, je to rozumné rozhodnutí: čísla stoupají, i na evropské scéně to houstne, z Británii chodí zprávy o hysterii. Opravdu ta pandemii není výmysl Andreje Babiše, aby zakryl trapný podfuk s Čapím hnízdem. Takže sněmovna vládě nouzový stav prodloužila do 22. ledna.

Můžeme pozvednout obočí nad tím, jak kdo hlasoval.

ODS a lidovci se zdrželi. Nemají názor? A jsme u veličiny uvedené v titulku, u voliče. Ocení volič míru dobré vůle a principiálního odporu a politické vyváženosti takového rozhodnutí? Jako doposud takřka bezvýhradný volič ODS o tom pochybuju. Takže nechtějí překážet hasičům při hašení požáru, aspoň že tak.

Proti hlasovali Piráti, SPD, STAN a TOP 09. Čili nestandardní, pokud jde o Piráty a SPD protestní strany: Piráti chtějí své protivníky zavírat do kriminálu (měli to namalované na autobusu, to už jim nikdy nikdo neodpáře) a SPD chce předělat podstatu státního zřízení. Co chce STAN, nevíme, a program TOP 09 je těžko popsatelná rozčilenost. Měli představu, co by nastalo, kdyby nouzový stav sestřelili?

Jak dál s vakcinací

Jsme v situaci, kdy se rozvrátil systém trasování (nemusí to být jen vina vlády, prostě – jsme pytel blech a zjistěte, kde, kdy a kudy která z nás skákala), nefunguje systém testování (jakmile je něco zadarmo, nemůže to fungovat v širokém měřítku), ale teď jde o vakcinaci.

Spolu se široce rozšířeným, levným, osobně ovladatelným testováním (sám sebe testuji a stojí mě to jako pivo) je vakcinace velká naděje na zvládnutí pandemie vyvolané záludným čínským virem. Jiskru naděje ve mně vykřísl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Zdá se, že v úterý rozvinul jakousi ofenzívu, měl velký prostor na iDnes (zde) a s Janem Bumbou měl velký rozhovor na ČRo Plus (zde). Zde jsem se dočkal odpovědí na otázky, jaké si kladu a na jaké jsem čekal. Kdo, kde, jak, co. Žádné obecné žvásty o tom, co všechno bude zajištěno. Ta vakcinace je logistický a organizační problém a Martin Kuba, jak se zdá, to tak bere.

Může to být náhoda, že se sešly mediální odezvy jednoho hejtmana. Jistě i v dalších krajích připravují vakcinaci - a dá se říct, že je to velká zkouška celého systému krajů. Ten je napadán, kraje jsou osočovány ze zbytečnosti, že je to jen parazitní systém na odsávání peněz. Teď jde do tuhého, žádné řeči a fakta.

První várka vakcíny šla do Prahy a Brna, ale to jsou jen vzorečky. Dá se čekat, že se tím budou očkovat předáci, aby se nechali vyfotit (jen aby to udělali!). Ale pak půjde o distribuci a aplikaci vakcíny pro šest milionů lidí. Když ty kraje máme, je vcelku logické, že by to mělo jít po této úrovni (zatím jsem z vládní úrovně tuto prostou ideu neslyšel). Jak se to ve kterém kraji podaří, i to bude měřitelné měřítko úspěchu.

Každopádně ale vstup pana Kuby mě uklidnil v tom, že tu jsou pořád ještě lidé schopní věcného pohledu, a také nadhledu na politické škorpení. Když se ho pan Bumba ptal, co říká tomu, že se Babiš ujal řízení vakcinace, přijal to naprosto věcně, bez snahy křísnout jiskru.

Jestli má ODS takové lidi, tak ještě není úplně mrtvá, říkám jako její volič.

Otázka pak ale zůstává, jak to dopadne v Praze, která je krajem sui generis. Můžeme čekat, že soudruh Hřib vyhlásí válku Číně, jakožto původci pandemie. Bude to dokument napsaný na ekologicky nezávadném papíře, který Hřib osobně doručí na čínskou ambasádu, jeda na elektrické koloběžce.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek