27.7.2021 | Svátek má Věroslav


Ombudsmanem se stal Stanislav Křeček

13.2.2020

Volba byla tajná, poslanci hlasovali podle vlastního uvážení, takže jisté je, že pro Křečka jich bylo jednadevadesát, kdežto pro jeho rivala Alexandra Schorma jen 53. Křečka nominoval prezident Miloš Zeman, kdežto dosavadní ombudsmanka Anna Šabatová ho poslancům nedoporučila. 

Nátlaková organizace Milión chvilek pro demokracii se pokusila ovlivnit jednání poslanecké sněmovny pohrůžkou, že proti Křečkovi vyvolá demonstrace. Neřízená střela sociálních demokratů Jaroslav Foldyna pak obvinil šéfa humanitární organizace Člověk v tísni Šimona Pánka, že esemeskami vyhrožoval šéfům stran. Ti ale existenci takových esemesek popřeli.

Výsledek volby je těžké interpretovat. Jasným vítězem je kromě Křečka samozřejmě Miloš Zeman a jasným poraženým je nátlaková skupina Milion chvilek pro demokracii. Na stranu poražených se zařadila TOP 09, přinejmenším stručným prohlášením Miroslava Kalouska na Facebook Myslím, že jsme v hajzlu. Kromě SPD Křečka otevřeně podporuje Trikolóra, která ale zjevně ztratila svůj počáteční drajv a v preferencích se potácí hluboko pod hranicí volitelnosti.

Kolem volby tedy vypukla docela slušná vřava a ta bezpochyby bude pokračovat. Hnojomety jsou připraveny, server Forum24 je už spustil. Nějak se ale zapomnělo na Moniku Šimůnkovou. Kdopak že to je, neslyšeli jste o ní? Ale ano, slyšeli. Od prosince loňského roku je zástupkyní ombudsmana. Dva roky fungovala jako zmocněnkyně vlády pro lidská práva. Logicky by se od ní dalo čekat, že by uvítala jako ombudsmana Alexandra Schorma. Dopadlo to, jak dopadlo, a bude tedy pokračovat situace, že ombudsman a jeho zástupce, teď tedy zástupkyně, jsou jiné krevní skupiny. 

Šabatová s Křečkem zachovávali po šest let dekorum a vzájemně se nenapadali, jakkoli bylo jasné, jaké vztahy mají. Bude tento modus vivendi pokračovat? Velmi bych o tom pochyboval. Není nic známo o tom, že by někdo Stanislava Křečka proti Anně Šabatové štval. Nechají Šimůnkovou Křečkovi oponenti na pokoji? Konec konců, její nominaci podpořil i Miloš Zeman. Naproti tomu není třeba důmyslného strategického nadání k plánu nasadit tuto sympatickou a minulostí nezatíženou právničku angažovanou v lidskoprávní agendě jako mydlitele schodů.

Případ Jedovaté houby

Antisemitský škvár Jedovatá houba od nacisty Ernsta Hiemera je dětská ilustrovaná knížka, kterou novinář Jakub Szántó objevil v nabídce portálu Megaknihy a rozpoutal kolem toho bengál. Kniha z nabídky zmizela během včerejšího odpoledne, ale na Heurece jsem ji za 338 Kč objevil ještě včera večer. Vydalo ji nakladatelství Guidemedia spolu s dalším knihami tohoto typu, uvedu aspoň jednu, Holocaust pod lupou, v níž její autor Germar Rudolf „vykazuje vládnoucí verzi holocaustu do říše bájí a pověstí“.

Ptáte se, jak je to možné?

Je to možné díky Nejvyššímu soudu, který dříve podané žaloby proti Guidemedia odmítl. Když jsem tu před časem psal o hanbě Nejvyššího soudu v souvislosti s H-systémem, nemohu než o hanbě znovu hovořit.

Je mi stydno, že takový Nejvyšší soud máme. Pokud chcete ukázku nejprimitivnějšího právního pozitivismu popírajícího zásady slušnosti a zdravého rozumu, můžete si ji přečíst zde.

Aston Ondřej Neff


LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.