Neviditelný pes

Okřídlený lev

18.6.2014

V Praze na Klárově odhalili pomník našim letcům, kteří bojovali za války v rámci RAF proti nacistům. Je dobré připomenout, že naši vojáci nebyli nějaká cizinecká legie nebo žoldnéři v rámci britské armády. Byly to naše, československé ozbrojené síly a naše československá vláda v exilu náklady hradila z našich, československých rezerv.

Což se naprosto netýká pomníku v úterý odhaleného na Klárově. Viděl jsem ho jen na fotce a i kdybych ho viděl naživo, nejsem kompetentní se k němu vyjadřovat. Na Vítězném náměstí v Praze Dejvicích je památník zahraničních vojáků a naši letci mají pomník o kousek dál, dílo Františka Bělského. Je i mnoho dalších pomníků a pietních míst. Není to tedy tak, co by někoho mohlo napadnout, že se muselo čekat na soukromou iniciativu. Naše země nezapomíná na svoje hrdiny a snaží se napravit příšernou křivdu, kterou na hrdinech spáchali komunisté – vždyť oni pronásledovali i svoje vlastní lidi, bojovníky ze Španělska a ze Sovětského svazu.

Tahanice kolem pomníku je nepříjemná a určitě zbytečná. To, co je vidět na obrázcích, je tak trochu opravdu lehce šílené, nicméně ještě šílenější by byl pohled na dělníky, kteří by to likvidovali sbíječkami. Asi někde soudruzi z NDR nebo jiní soudruzi udělali chybu.

Neměla by se opakovat, je to trapné. Komunikace s donátory, pokud by byla vedena kompetentně a v dobré vůli, mohla vyústit v něco opravdu dobrého v tom nejlepším případě, anebo mohla se vyhnout trapnosti. K čemuž očividně došlo.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek