12.4.2021 | Svátek má Julius


Od memoranda k volbám

28.10.2020

Memorandum o spolupráci podepsaly v úterý tři opoziční strany, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Stojí v něm, že tyto tři strany půjdou do sněmovních voleb v koalici. Podle posledního výzkumu Kantar má ODS 13,5 % preferencí, KDU-ČSL má 6 % a TOP 09 má 5,5 %. Dohromady je to 25 %, tedy o prsa víc, než ANO s 24,5 % podle téhož výzkumu. 

Rýsuje se další spojenectví Pirátů (19 %) a STAN (9,5 %),, takže tyto dva bloky by klidně mohly ANO zahnat do Čapího hnízda. To je pěkné. Méně pěkné je, že kromě snahy zahnat Babiše do Čapího hnízda, lépe pak do kriminálu, je mezi vznikajícími subjekty společného pramálo a také uvnitř nich mnoho přitažlivých sil není.

Nicméně do vítězství je daleko, zatím stojíme na tiskovce na Hradčanském náměstí pod sochou TGM… Lidovecký předseda Jurečka oznamuje historickou událost. Což jistě je, ale historičtější událost by nastala, kdyby se spojenectví vyplatilo a realizovalo.

Vše samozřejmě záleží na dalších událostech. Především je to vývoj koronavirové krize. Ta zatím vypadá na debakl. Vláda si zjevně neví rady, už neví, co všechno zavřít, pokud nechce zase zastavit průmysl. Noční zákaz vycházení je zrovna takové opatření, které se nepodařilo uspokojivě vysvětlit: opravdu se pod pláštíkem noci schází statisticky významné množství občanů, aby někde techtlemechtlili a pili jedním brčkem? Třeba jo, ale doloženo to nebylo. Je to až podivné, že se dosavadní opatření nepromítla na výsledcích. Vláda tedy nemá čím se chlubit, jenže volby se nekonají teď, ale až příští podzim.

Bylo by smutné, dokonce strašné, kdyby ještě příští podzim měla být pandemie hlavním tématem. V něm by se asi historická trojka shodla, ale co když nastanou témata jiná, například rozmanité iniciativy z Bruselu? To pak nastanou velké zkoušky soudržnosti.

Nový ministr zdravotnictví

Jan Blatný už navštívil prezidenta Miloše Zemana v Lánech a podle všeho bude ve čtvrtek jmenován ministrem zdravotnictví. Není zatím známo, jaká bude role sesazeného Romana Prymuly. Ten odskákal Faltýnkovu předpůlnoční konspirativní iniciativu. Faltýnkovi se zřejmě nestane nic, poslanci ANO dali najevo, že „ho potřebují“. Odnese to tedy Prymula. Teď jde o to, co bude s dalším protipandemickým programem. Páně Prymulovu nočnímu dobrodružství se veřejnost smála, ale smích by nás měl přejít při pohledu na čísla: 1.10 bylo 23 mrtvých, 12.10. bylo 64, 226.10. bylo 165. Pošetilá je debata o exponenciálách… Co dva týdny to skočí na dvojnásobek, říkejte tomu, jak chcete a je to šílené.

Osobně tuším, že už ani tolik nejde o restrikce, ale o jejich prosazování. Dostal někdo pokutu za to, že byl bez roušky tam, kde měl být s rouškou? A to je asi to minimum, co bychom měli dodržovat. Přitom prosazování není v kompetenci ministra zdravotnictví.

Aston Ondřej Neff


J. Polesny 22:58 28.10.2020
J. Polesny Ano, je to smutné... 23:27 28.10.2020
J. Polesny Tak jsem si zašel na pivko. Točené. 22:02 28.10.2020
M. Ilsner A k tomu salám. Točený. 22:07 28.10.2020

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.