Neviditelný pes

Obstrukce proti obstrukci

2.11.2019

Zabetonovaný parlament se dostává do bezvýchodné situace, takže dochází ke groteskním výjevům. Opozice obstruovala přijetí vládního návrhu na zvýšení daní, načež v pátek ministryně Maláčová obstruoval poslaneckou úpravu zákona o zvýšení rodičovského příspěvku. 

Ve výsledku se tedy několikadenní jednání parlamentu rozplynulo ve žvástech. Načež vláda protlačila rozhodnutí, že se bude o zvýšení daní hlasovat ve středu, aniž bude uzavřena rozprava. Což je proti zákonu o jednacím řádu.

A jsme u jádra věci. Volby a stranický systém nestačí k tomu, aby demokracie fungovala. Aby fungovala, je nezbytný aspoň minimální respekt k politickému soupeři, který možná momentálně zvítězil, ale nemusí to tak být napořád. Obstrukcemi se opozice natlačila do hodně nesympatické role: za tohle vás platíme, řekne si volič. Vzápětí pak vládní strana dokáže, že jedni jsou za osmnáct a druzí za dvacet bez dvou.

Pak se mudrcové diví, proč jsou tak populární protestní strany. Je kupodivu, že za třicet let do vyšších pater politiky neproniklo poznání, že na podobná divadla není volič zvědavý a volí pak toho, kdo aspoň odpředstírá, že mu jde o výkon.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek