Neviditelný Pes

Obranná samoobsluha

12.6.2020

Výraznou většinou 41 ze 69 přítomných senátorů schválil senát návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné podle zákonných podmínek. Shodou okolností se to stalo v den, kdy ve slovenských Vrútkách došlo k tragedii. 

Tam nepříčetný muž napadl základní školu a bodl tři lidi, včetně zástupce ředitelky, který chránil děti vlastním tělem a tato statečnost ho stála život . Nabíledni je poznámka, že kdyby byl ozbrojen, mohl vraha zastřelit on a nemuselo se čekat na policii.

Je to skutečně jen shoda událostí a věru že nemají mnoho společného. Senátoři jistě nemají vizi batalionu školníků, kteří jsou připraveni skolit každého útočníka. Návrh zákona je namířen proti odzbrojovacím iniciativám unijních orgánů. V pozadí je politicky korektní vize, že ozbrojený zločin zanikne, když budou zakázány zbraně.

Skeptik namítne, že proti tomuto tlaku není obrany a že Evropa si bude muset vypít pohár hořkosti až do dna. Ideové třeštění v ní roste, spíš než by utichalo. Zatím to u nás vypadá, že očkování komunismem v nás vyvolalo dostatečně silnou imunitu, ale i v Praze na Žižkově už nějaký politicky uvědomělý občan namaloval na sokl Churchillova pomníku hanlivý nápis, že byl rasista. Že to se zbraněmi nesouvisí? Ale ano. Je to stejná ideová líheň.

Má jít o ústavní zákon a je velmi nepravděpodobné, že se ho podaří protlačit sněmovnou.

Ale je dobře, že se to aspoň zkusí.

V4 o pandemickém fondu

V Lednici se potkali premiéři zemí Visegrádu a debatovali o společném stanovisku k metodě, jakou se bude rozdělovat 750 miliard eur v rámci ekonomické podpory po koronavirové pandemii. Projekt musí být schválen jednomyslně, Česko a Maďarsko zatím byly zdrženlivé. Andrej Babiš ale poněkud zmírnil postoj, když oznámil, že Česko nebude kazit hru. Naopak slovenský premiér Matovič po jednání v Lednici řekl, že Slovensko bude s ostatními ve V4 solidární – až dosud bylo Slovensko poslušné. Na tiskové konferenci pak Babiš řekl, že při jednání zde cítil mezilidské teplo.

Tak aspoň že se ohřáli, když k ničemu viditelnému nedošli.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek