11.7.2020 | Svátek má Olga


O žvanění a lidských právech

29.8.2019

Před žvaněním dává Miloš Zeman přednost konkrétním krokům v oblasti lidských práv, krokům, které vedou k zlepšení situace jednotlivce. Rozpovídal se o tom na setkání s velvyslanci. Podle svého zvyku dal přednost provokaci před rozumem. Je to v souladu s jeho zásadou, že se především chce bavit, a nejvíc ho baví, když někoho vytočí.

Lidská práva podobně jako ochrana životního prostředí se staly metlou současnosti. Zvláště pak export lidských práv v pumovnicích bombardovacích letadel se ukázal jako nejhrubší chyba Západu za posledních… kolik? Třicet let? Už smetení íránského šacha bylo umožněno lidskoprávním tlakem a vypudili ho před čtyřiceti lety, aby nastoupil tupý teokratický režim rozsévající terorismus. S ohledem na tato fakta je třeba být vůči hypertrofovanému lidskoprávnictví opatrný. Ovšem právě příklad zvolený Milošem Zemanem je jaksi mimo: pochválil sám sebe, že přímluvou u Putina dosáhl propuštění ukrajinského historika Kozlovského, jemuž – dle Zemana – hrozilo umlácení ze strany doněckých separatistů. V této logice byl krajně úspěšný šiřitel konkrétních lidských práv Adolf Hitler na přímluvu své družky Evy Braunové udělující pardon vybraným Židům. Ostatně i Němci za války hleděli na tlak lidskoprávních organizací, tehdy fungovala jedna, totiž Červený kříž. Možná, že v tom proudu milionů zavražděných se pár lidí zachránilo právě v důsledku tlaku Červeného kříže. No a ti doněčtí separatisté? Ti by neměli příležitost mlátit ukrajinského historika, kdyby jim ruští zelení mužíci nepomohli ovládnout část ukrajinského území, zcela proti právům lidským i mezinárodním. Příště by tedy mohl moudrý pan prezident zvolit vhodnější příklad.

Nicméně jeho odsudek lidskoprávního žvanění racionální jádro má. Je tu však háček. Kde najít rozumnou hranici mezi hypertrofií a rezignací? Zde si ví rady jenom reálpolitika. Proto Američané tolerují flagrantní porušování lidských práv v Saúdské Arábii a mračí se na syrského Asáda, jelikož se naučili rozeznávat mezi „jejich padouchy“ a „svými padouchy“. Stát střední velikosti a středního významu nemá žádné „své padouchy“. Padouši jsou všichni okolo něho. Mohl by se tedy snažit o elementární důstojnost.

Aston Ondřej Neff


Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR INDUSTRIALIZACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 44 999 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.