Neviditelný pes

O změnách volebních systémů

4.11.2022

Občas naši politiku popadne rapl a začne měnit pravidla voleb, zcela aktuálně s tím přišel Andrej Babiš. Tedy coby poslanec, nikoli kandidát na úřad prezidenta, nicméně nepochybujme, že souvislost tu je. Takže změna systému volení.

Někdy se to nepovede, naštěstí. Tak třeba když se Klaus dohodl se Zemanem, že by bylo bezva, aby republika přešla na systém dvou stran. Opoziční smlouva se jim zalíbila, tak proč ji nedotáhnout do důsledků a udělat z ní princip? Naštěstí zasáhl Ústavní soud a z kraje roku 2001 spiknutí zatrhnul.

Jindy se to povedlo, naneštěstí. Povedlo se to s volbou prezidenta. Za původně byla nepřímá. Jenže stalo se, že parlament byl politicky rozdělen někdy až legračně na dvě poloviny a volbu provázely nechutnosti – aby byl zvolen Václav Havel, museli nechat zavřít Miroslava Sládka, při volbách v roce 2008 se kupčilo s hlasy i na záchodě, nevole povstala velká a tak prošel návrh volit prezidenta jaksi všelidově. No a máme to, na Hradě sedí a bude sedět osoba schopná získat 2,8 až 2,9 milionu hlasů. Možná, že budeme mít tentokrát štěstí, ale hrozí nebezpečí,že zvítězí slib „svrhnout fialový hnus“. Bohužel, taková je realita – a je to výsledek nesmyslu spočívajícího v tom, že se volí systém s ohledem na aktuální situaci. Totéž samozřejmě platí o nyní projednávaném zákonu o změně voleb do televizní a rozhlasové rady, taky je tu snaha získat výhodu z aktuálního složení senátu. Zákon asi projde, litování přijde později.

S čím že to přišel Babiš? Chce jednokolové senátní volby na principu „vítěz bere vše“. Inspirovaly ho poslední senátní volby, kdy v prvním kolem mělo ANO drtivou převahu, ale mandáty z toho byly jenom tři. To zamrzí. Je to jen rétorické cvičení bez šance na úspěch už proto, že volební zákon musí schválit jak poslanecká sněmovna tak i senát, přičemž senát nemůže být přehlasován, jak je to u jiných zákonů. Je to prostě taková kuliferďárna a taky připomínka, že pravidla mají smysl, pokud se dodržují. Hlídejme si volby, ať do nich nikdo nevrtá. To co z nich někdy vyjde muže být pěkný paskvil, ale ony přijdou jiné volby a je tedy naděje na nápravu. Úprava voleb podle potřeb dané chvíle anebo na přání jedné politické formace nebo nedejbože jednotlivce, to je klika od dveří do pekla. Nesahat.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek