Neviditelný pes

O volbách, o pejskovi a kočičce

13.9.2021

Letošní volby do poslanecké sněmovny asi zklamou prezidenta Miloše Zemana. Připraví ho o zábavu s ohýbáním ústavy, jelikož vše nasvědčuje tomu, že je s přehledem vyhraje Babišovo ANO. 

Podle posledního kola zkoumání vítězí ANO jak podle agentury CVVM, tak i STEM. Rozdíl je v náskoku – podle STEM je to 32,4 – 20 – 18 (ANO – Spolu – Pirstan), podle CVVM u stejné trojice 23,5 – 21,5 – 21 procent. Prezident tedy může pověřit sestavením vlády Andreje Babiše podle ústavních zvyklostí. Otázka ovšem zní, s kým půjde ANO do koalice. Stávající partner ČSSD se pravděpodobně do sněmovny nedostane a i kdyby, pravděpodobně se nebude chtít pod Babišův karabáč vrátit, aby pak poslušně rozdával státní peníze každému, kdo si o ně řekne, a aby pak slízl vděčnost a hlasy, což se dosud děje. To vše je notoricky známé.

Běžný předpoklad zní, že ANO půjde s Okamurou, respektive komunisty. Ostatně právě na této vizi založilo Spolu svoji strašecí kampaň. Volte nás, nebo budete mít na krku estébáka, nácka a bolševika, to je ten narativ. K tomu se čerstvě vyjádřil vysoce postavený muž ANO místopředseda strany a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, že povolební spolupráci s SPD nevylučuje. Těžko předpokládat, že to vypustil z úst bez posvěcení majitele strany. Strategicky vzato, může to mít dvojí efekt: jednak by to potvrdilo oprávněnost strašecí kampaně Spolu. Teď už to není chiméra, je to vize načrtnutá vysoce postaveným anonistou. Právě tak to ale může podpořit ty hlasy v ODS, které nevylučují spolupráci s ANO bez Babiše. Ono by se totiž mohlo stát, že by spojenectví ANO a SPD s podporou Hradu bylo na naše poměry mimořádně pevnou vládou. Okamurovy nápady s referendem o vystoupení z EU a přímou demokracií by bezpochyby spadly pod stůl, ovšem s mnoha dalšími jeho nápady volič Zemana a Babiše souhlasí, ba dokonce je jimi nadšen. Konflikt s Bruselem by byl nevyhnutelný, ale k němu stejně dojde…

Malý detail, na ukázku toho, co přinesou příští roky: Piráti ve Středočeském kraji chtějí zavést do vesnic trolejbusy, aby vyhověli klimatickým požadavkům Bruselu. Obce se bouří, zatím neoblékají žluté vesty, zatím podepisují petice. Žluté vesty přijdou, až kvůli emisním povolenkám bude litr benzínu stát šedesát korun a ceny otopu nás donutí topit na osmnáct stupňů Celsia.

Zpátky k těm cifrám. Při posuzování výsledků musíme mít na paměti, že obě koalice, K2 i K3, jsou účelové pro potřebu voleb a po nich se okamžitě rozpadnou. Pejsek s kočičkou pekli dort, ale K2+K3 jsou pejsek a kočička zaživa zapečení do dortu. Tahle čísla jsou nezajímavá, zajímavé jsou koaliční potenciály a ty se mohou v souladu s okolnostmi měnit.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek