Neviditelný pes

O důvěře a nedůvěře

29.6.2021

Zní to bombasticky, když čteme, že lidé nejvíce věří Babišovi a Bartošovi. Jako titulek vás to trkne do očí a v hlavě začne šrotovat a už se chystáte sypat věty o polarizaci společnosti. Jde o výzkum nálad veřejnosti CVVM. Bartoš s Babišem mají 26 procent, tedy, je to pěkné, ale nic moc. 

O fous níž si nahrabali starosta Rakušan, ryzí Čech Okamura a Hamáček na odchodu ze scény. Takže jsou si plus mínus autobus kvit.

Zajímavější jsou údaje o nedůvěře, a o rozdílu mezi důvěrou na nedůvěrou. Výzkum nese půvabné výsledky. Zveřejněno bylo 19 pozic (nevím proč 19) a u všech politiků vyšlo, že jim lidé víc nedůvěřují, než důvěřují. Na chvostu jsou i lidé jako lidovkyně Šárka Jelínková nebo komunista Petr Šimůnek. Ale nejlepší skóre měla právě ta (mně neznámá) Šimůnková s rozdílem 19, kdežto zrovna Babiš má rekordních mínus 49.

Pozorovatel z Marsu by usoudil, že to Babiš projel už sto dní před volbami. Pak ale přijde jiný výzkum, že přes všechny poklesy je ANO na prvním místě, pokud jde o jednotlivé strany. Tuto drobnou skutečnost bychom měli brát v úvahu při veškerém přemýšlení o politické přítomnosti a blízké budoucnosti. Všichni přece víme, že prezident nebere v úvahu předvolební účelové koalice PirStan a hlavně Spolu, a ve své svévoli se bude zaštiťovat výsledky jednotlivých stran. To je prostě fakt a tak to bude. Na rozpuštění nesmyslů typu Spolu je pořád ještě čas. Sto dní. Ale každým dnem navíc to bude ztrácet smysl.

Jako nápověda pro méně vnímavé (ve štábech polstran).

ODS v čele s Fialou volit možná budu s hodně zkřivenou hubou. Ale Spolu v Praze v čele s Pekarovou nebudu volit ani omylem.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek