20.4.2024 | Svátek má Marcela


Nový obsah slova ambiciózní

9.10.2020

Slovník cizích slov definuje slovo ambiciózní jako toužící, snažící se vyniknout; mající vysoké cíle, ctižádostivý, podnikavý. Není to ani pochvala, ani odsudek. Kdo chce něčeho dosáhnout a v něčem vyniknout, musí být ambiciózní, ale být ambiciózní nestačí. 

Ambice neboli životní plány vyžadují úsilí, soustavnost, důslednost, zkrátka spoustu dalších, teď už nepochybně pozitivních vlastností. V poslední době se ale toto slovo uplatňuje v souvislosti s nesmyslem, obvykle obrovského rozměru: tak například Zelený úděl Evropské unie je takto označován. Zemanův kanál Odra – Labe – Dunaj je podobně ambiciózní, neboli megalomanský žvást, naštěstí neuskutečnitelný. No a vida, do novodobého slovníku sáhl i ministr zdravotnictví Roman Prymula a vykreslil podle svých slov ambiciózní plán na otestování celé populace.

Jestli u nás něco v souvislosti s covidem ztroskotalo, tak je to trasování. Pracovníci hygieny za to nemohou. Prostě to nestíhají. Příklad z mého okolí: v kolektivu se vyskytl jedinec s pozitivním nálezem, soukromou cestou šla hláška a pracovníci se nechali testovat, platila to firma. Je to jedenáct dní, co se to stalo. Hygiena se s trasováním neozvala. Není to vina pracovníků hygieny, toto důrazně opakuji. Kýblem ale hořící mrakodrap neuhasíte. Je jich málo, nestíhají.

Takže aby praktičtí lékaři otestoval celou populaci? Na jednoho lékaře připadá odhadem 2000 pacientů. Ve Sdružení praktických lékařů, které mimochodem o projektu ví z novin, jak sdělil ČTK jeho předseda Petr Šonka, je aktuálně 4800 členů, to je 90 % skutečného počtu. Že by tedy každý z nich otestoval vedle své standardní praxe 2000 pacientů, to je opravdu ambiciózní vize. Dejme ale tomu, že by to stihli, kdyby pracovali 16 hodin denně. Jistě by to zvládli, jejich průměrný věk je 58 let a 20 % z nich jsou v důchodovém věku, tedy jurové sršící energií. Co ale by se stalo s vyhledanými daty? Kdyby ty šestnáctihodinové směny trvaly – dejme tomu – dva měsíce, k čemu by byly výsledky z prvních náběrů, kdyby se zpracovávaly tempem, jakým se dnes zachází s trasováním?

Čistě teoreticky je to skvělý nápad, stejně jako je skvělá vize, že lodí přeplují z Polska do Rakouska. Hluboké pochybnosti ale neplynou ze zlomyslné předpojatosti, ale čistě ze smutných zkušeností ze současného stavu.

Fungující hygienická služba se nevytvoří během půl roku pandemické krize. A navíc, není to jen o tom. Připomeňme, že covid se vymknul z rukou i Izraelcům. O jejich schopnosti organizovat netřeba pochybovat. Ale narazili, říci to slušně, na kulturní bariéry.

Těch se u nás taky najde pěkný počet.

Aston Ondřej Neff