23.9.2020 | Svátek má Berta


Nová generální linie

20.11.2019

Miroslav Kalousek je bezesporu jedna z nejvýraznějších postav naší politické scény. I to je důvod, proč budí tolik emocí – na politickou scénu platí přirovnání s kýblem krabů, toho nejšikovnějšího, který vyleze moc nahoru, jeho méně šikovní druzi stáhnou dolů. 

Expředseda TOP 09 si povídal v Interview Plus s Michaelem Rozsypalem a celkem srozumitelně nastínil generální linii demokratické opozice pro nadcházející období před volbami. Ty jsou sice ještě daleko, ale už ne v nedohlednu a dlužno na ně se připravovati.

Takže ta linie spočívá v tom, že když se nepodařilo Andreje Babiše nechat zavřít, bude třeba změnit volební zákon, aby ty volby nevyhrál. Nové slogany jsou k disposici. Už ne trestně stíhaný premiér, ale d´Hontův systém je pohrobek opoziční smlouvy. Když se moderátor Michael Rosypal opatrně ptal na to, co sešikovaná opozice chce nabídnout lidem konkrétního, na to odpověděl, že jde o záchranu demokracie a právního státu.

A máme to tu zase. Pamatujete na Mobilizaci vyhlášenou ODS proti rudému nebezpečí? Jo, to byly časy… Kde je rudé nebezpečí a kde je ODS. Dnes máme zelené a pirátské nebezpečí. Jenže demokratická opozice se bude šikovat proti demontáži demokracie.

Pepíček Mařáků by si mohl myslet, že demontáž demokracie začne účelovým žonglováním s volebním zákonem. Aby bylo dobře rozuměno: zákony jsou lidské dílo, a tudíž je možno je upravovat a měnit. Tady jsme ale svědky toho, že partaje s preferencemi těsně nad hranicí volitelnosti, a občas i pod ní, chytračí, jak se z bláta dostat. Ty pro ně smutné statistiky nejsou dílo opoziční smlouvy (dnešní třicátníci si v době opoziční smlouvy hráli v uhláku na horníky), ani d´Hontovy metody. To je prostě míra veřejné podpory a tu mnozí osudně prohráli – dá se hrát se slovy, takže ODS ji prodalíkovala. Změna volebního zákona by měla být výsledek politické shody, nikoli nástrojem předvolebního boje. Pokud to projde, blížíme se úrovni Tramtárie.

Moderátor Rozsypal se právem ptal na konkrétní programové body. Lidi pálí bydlení, doprava, drahota, daně, exekuce. Jestlipak vnímá ohroženou demokracii člověk s exekucí na krku kvůli tomu, že synek jel před pár lety načerno v tramvaji? Je to, jako když pražský primátor Hřib v zájmu řešení dopravní situace uzavře dva zbylé průjezdy městem a pak v klidu vede válku s Čínou.

Ten napadaný d´Hontův systém není nic jiného než bonifikace úspěšnějšího před neúspěšným. Což v propadlíkovi budí pochopitelnou nelibost.

Aston Ondřej Neff


Prodej bytu 3kk s terasou a sklepem
Prodej bytu 3kk s terasou a sklepem

Na Zlaté stoce, České Budějovice - České Budějovice 2
4 875 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.