12.4.2021 | Svátek má Julius


Nouze po skončení nouzového stavu

11.2.2021

Ve středu večer to vypadá, že vláda nenajde při dnešním hlasování podporu pro prodloužení nouzového stavu. Proč nepodpoří vládu Piráti? Podívejme se na jejich webovou stránku. Dozvíme se, že bychom se k nim měli přidat, pokud nám záleží na svobodě a demokracii. 

O podpoře či nepodpoře nouzového stavu ani slova. Na stránce Starostů a nezávislých je vzkaz Víta Rakušana, že STAN odmítl nouzový stav už čtyřikrát a že je třeba přijmout nouzový zákon, což je jistě rozumný postoj. Více se dozvíme na webu ODS, kde je stanovisko celé koalice Spolu (zde). Podle předsedy ODS Petra Fialy vláda nesplnila dohodu, že zařadí k jednání lidovecký návrh nového volebního zákona, jakož nevzala v úvahu návrhy ODS na řešení pandemické situace. Podobně vyjadřuje své zklamání lidovec Marian Jurečka. Na neochotu projednat návrh volebního zákona se odkazuje i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Také ona zmiňuje nevstřícnost ANO k návrhům na nová opatření.

Takže příčinou je neochota jednat podtržená tím, že je Andrej Babiš v Srbsku a v jeho firemně řízeném spolku nikdo jiný nemá významnou pravomoc.

Nouzový stav tedy pravděpodobně od pondělka nebude platit.

Je to odpálení bomby asi takové, jako když Ústavní soud paralyzoval po třech letech dumání ve volebním roce volební zákon. Nouzový zákon přestane platit. K argumentům opozice patří i teze, že jsme na tom mezi nejhoršími na světě, třebaže vláda měla nouzový stav k dispozici. Dá se ovšem důvodně pochybovat, zdali si polepšíme, když nouzový stav padne. Otázka taky zní, co všechno padne. Nejspíš se mimo zákon ocitne uzavření služeb. Ty podle všeho bude nutno otevřít, jinak se na vládu sesype mračno žalob. Lednová vzestupná křivka šla nahoru ale právě proto, že se uvolnily služby. Ono to má čtrnáctidenní zpoždění. Jestliže tedy vyzbrojeni brčky vyrazíme v pondělí 15. ledna do Techtle Mechtle baru, výsledek se projeví ještě před koncem měsíce.

Andrej Babiš ze Srbska na dálku vyhrožuje, že vina za mrtvé padne na ty, kdo ve čtvrtek odmítnou ve sněmovně nouzový stav. To ale jsou plané řeči. Odpovědnost za něco je v téhle zemi pojem neznámý.

Po skončení nouzového stavu nás tedy čeká chaos a nouze.

No a co, copak je to teď jiné?

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.