18.10.2021 | Svátek má Lukáš


No pasarán!

26.12.2008

Vyjádřil se v takovém militatním smyslu také na pondělní tiskové konferenci, když případné senátní odmítnutí komunistického návrhu na úplné zrušení zdravotnických poplatků označil za důvod k vyhlášení války (aby byl za vzdělance, řekl ovšem „casus belli“). Prostě poplatky neprojdou, i kdyby měl Senát rozstřílet.

V pozdějším rozhovoru pro server Aktualne.cz už se poněkud mírnil, protože viděl, že jeho odpor k prodloužení mandátu našich vojáků v cizině se setkal s odmítavou reakcí i mezi jeho soudruhy. Ostatně někteří poslanci ČSSD mimo záznam říkali, že proti schválení zahraničních misí nebyli – dokud ovšem nepřišel Paroubkův kategorický příkaz. Dokonce ani průzkum společnosti STEM, kterým se předseda sociálních demokratů jako obvykle začal ihned ohánět, tentokrát nevyzněl nijak přesvědčivě v jeho prospěch. Přesto ale pan Paroubek neváhá klást rovnítko mezi zcela nesouměřitelné problémy - a ještě při tom ze sebe dělá politika nejvyšších kvalit. Jenže když člověk vidí, jak šéf socialistů staví na roveň Lisabonskou smlouvu, radar, vojenské mise a ... poplatky u doktora, dělá se mu nevolno od žaludku. Pan poslanec tak začíná opět (pokolikáté už?) připomínat pochybnou figuru z časů normalizace. Svým handlováním „poplatky versus životy vojáků“ se tentokrát připodobňuje k vekslákům, lidem nevalné pověsti, jejichž černé kšefty s tuzexovými poukázkami tehdy jen kvetly.

Ovšem když už si Jiří Paroubek tak libuje v cizích výrazech, to No pasarán! by se mu jistě hodilo. Ano, poplatky neprojdou! Dlužno ale připomenout, že naši interbrigadisté měli před více než sedmdesáti lety ještě jedno heslo, a to „U Madridu bráníme Prahu“. Tehdy se bojovalo proti fašismu, dnes proti terorismu, a tak by si vojáci, které vysíláme do bojů v Afghánistánu, mohli motto španělských dobrovolníků obměnit jen mírně, třeba na „U Kábulu bráníme Prahu“.

Lze se ale bohužel domnívat, že na domýšlení takových souvislostí Paroubkův rozum nestačí. Horizont uvažování novodobých veksláků je omezen třiceti korunami.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.