Neviditelný pes

Neztěžujte nám to

18.11.2020

Souhrnné údaje o šíření epidemie svědčí o tom, že se křivka ohnula žádoucím směrem dolů a zvolna klesá… k nejvyšším bodům křivky z jara. Je to tedy dobrá špatná zpráva. Je to důsledek opatření, která bolí, mnohdy až existenčně, nicméně lidé je převážně dodržují. Přesto je namístě apelovat na výkonné orgány: neztěžujte nám to. 

Roušku budu nosit sice ne rád, ale proto, že logicky filtruje výdech i vdech, třebaže si Václav Klaus myslí, že je to manifestace nadšeného postoje vůči migraci. Zákaz nedělního prodeje ale nechápu, protože se nahustil provoz v sobotu. Nechápu omezení funkce úřadů na dva dny, protože vznikly fronty. Ode dneška je v platnosti nové nařízení. Je tak idiotské, že se na něj dělají vtipy, jako byly na výnos o DPH na pivo v kelímku a kokalolu v plechovce. Až půjdu do sámošky paní Hrubé u nás v Černíkách, vezmu si metr, abych si vymezil patnáctimetrovou plochu. Nejspíš mě s ním paní Hrubá vyhodí, abych jí nevypíchnul oko, až tam budu měřit, a vysmějí se mi lidé, co budou čekat venku ve frontě, až to tam doměřím. Je to prostě idiotství. 

Virus tady bude ještě dlouho, do jara určitě, a nebudu se divit, když nás bude trápit ještě za rok. Je třeba najít nějakou rozumnou rovnováhu, nějaký modus vivendi. Bude to potřebovat nouzový stav, ale i ten potřebuje modus vivendi. Takže když se poslanec SPD kasá, že jeho partaj povolí prodloužení jen o týden, je to stejné idiotství, jaku patnáctimetrová výměra v sámošce. Už je to tu přes půl roku, a bylo by tedy načase přestat cenit zuby a napínat politické svaly a brát to jako faktický, v přeneseném slova smyslu technický problém.

Pokutu pro Klause

Václav Klaus opakovaně proklamoval svůj extremistický postoj mimo jakoukoli realitu, po skandálním výroku pro ČTK, v němž ztotožnil občany chránící se rouškou s vítači migrantů, exhiboval bez roušku v hustém davu na Národní třídě. Nelze to spojovat s následnou demonstrací antirouškařů, kteří žádali pro Andreje Babiše smrt. Oni by na Václavské náměstí přišli i bez Klause. Ale podpořil je.

Babišově pravé ruce Faltýnkovi se za porušení základních pravidel nestalo nic. Miroslav Kalousek si pokutu vyměřil sám a věřme, že ji opravdu zaplatil. Jakou pokutu dostane Václav Klaus za sabotování úsilí ochránit veřejné zdraví? Nabízím zlomyslný nápad: o výši pokuty by měli rozhodnout lidé, kteří slouží  v neprodyšných skafandrech mezi umírajícími lidmi na covidových odděleních našich nemocnic.

V logice věci bude, že se mu nestane nic. A pohrdání bude také ignorovat.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek