Neviditelný pes

Nevýhra pro Jourovou

11.9.2019

Premiér Andrej Babiš chvilku dělal tajemného, než svolil k nominaci doposud osvědčené Very Jourové na post eurokomisařky. Sliboval sobě i svým příznivcům, že pro ni vyjedná ekonomické portfolio. Výsledek? Jourová bude dohlížet na hodnoty Evropské unie a transparentnost. Kdyby se vyhlásila soutěž o větší trapnost, tenhle nesmysl by měl silné naděje na vítězství.

Je z toho přirozeně povyk a kritika duní, až uši přecházejí. S trochou odstupu je možno ale nahlížet na věc trochu jinak. Paní Věra Jourová získala podřadné důstojnické místo v kapitánské kabině Titaniku. Pro ni osobně může být portfolio odhozené jako psovi kost požehnáním a v jistém smyslu utekla hrobníkovi z lopaty. Kdyby opravdu dostala ekonomické portfolio, mohla by za pár let mít na hřbetě váhu odpovědnosti za maléry, které Evropu čekají. Těm se nelze vyhnout, pokud se naplní lunatické perspektivy nastiňované Ursulou von der Leyen. 

Recese už klepe v Německu na dveře. Zatím je možné vše svádět na Trumpa a jeho nestoudné požadavky, aby se vyrovnaly celní předpisy Evropy versus USA, které z historických důvodů nadržují Evropě. Jakmile se ale začnou realizovat sebevražedné kroky namířené proti dosavadní energetice a dopravě, pád z kopce nastane velmi rychle. Takže momentálně je možné paní Jourové popřát pevné nervy při odrážení hloupých útoků. Hrob evropské ekonomice bude kopat někdo jiný.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek