30.11.2021 | Svátek má Ondřej


Nešťastný Topolánkův dvoreček

9.11.2006

Občanští demokraté apriorně a oprávněně odmítají Paroubkovy návrhy na velkou koalici, resp. na svou menšinovou vládu s jeho podporou. Byli by blázni, kdyby předsedovi ČSSD po všech jeho povolebních piruetách byť jen na minutu věřili, že tentokrát jeho slovo platí, a i kdyby mu to uvěřili, byli by dvojnásobní blázni, kdyby se jím nechali tak průhledně držet pod krkem. Budeme tedy mít další dočasnou vládu, která nejspíš důvěru Sněmovny opět nezíská - lhostejno, zda bude sestavena ze stejných tváří jako ta předešlá, zda bude takzvaně trojkoaliční nebo zda bude sestavena z apolitických odborníků, jak navrhují zelení; on nějaký ten lidovec před hlasováním o důvěře určitě v parlamentních kuloárech zabloudí.

Přestože se tedy Mirek Topolánek tváří nešťastně a byl do svého premiérského křesla spíš dotlačen, nic to nemění na tom, že během jeho druhé vlády poslanci patrně dají dohromady novelu Ústavy a k předčasným volbám nebude nutný třetí pokus o sestavení vlády, do čehož by se tentokrát s největší pravděpodobností pustil touhou po moci posedlý Jiří Paroubek. Ten by naopak nejenom takzvaně utřel nos, protože by mu Sněmovna dokázala, že si ruce bez něho umyje docela klidně (pokud ovšem komunisti neprokážou, že je jim košile Paroubkova normalizačního socialismu nakonec přece jen bližší než kabát jim tak cizí demokracie), ale pravděpodobně by to znamenalo i konec jeho kariéry coby předsedy sociální demokracie. Jestliže se v jeho straně dnes ozývají ojedinělé hlasy remcalů, po jeho definitivním odstavení by se mumlání změnilo v křik. Sociální demokraté by si konečně uvědomili, že se jim uzavřela cesta k návratu do vládních a úřednických postů, z nichž mohli ovládat penězovody do svých volebních okresů (a do svých kapes) a že mohou být dokonce vystaveni nebezpečí plynoucímu z dodnes nevyšetřených kauz Unipetrol, Biolíh a mnoha dalších.

Mirek Topolánek tak nakonec ke svému zkormoucenému výrazu ve tváři třeba ani nebude mít důvod, jeho vítězství v parlamentních volbách bude - patrně - konečně potvrzeno, a protože sociální demokraté do rychle se blížících předčasných voleb těžko najdou za Paroubka náhradu v podobě dalšího razantního demagogického aparátčíka, možná získá už sedmé volební vítězství, jakkoli to zní neuvěřitelně.Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR/KA VÝROBNÍ LINKY (plat až 24.500 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 24 500 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.