26.5.2022 | Svátek má Filip


Nepřepepři toho vepře

13.4.2022

Znáte to ponaučení kmotru Petrovi, jak má naložit s kořeněním své vepřové. Nějak se to vkrádá na mysl nad zprávou, že Volodymyr Zelenskyj přibouchl dveře před nosem německému prezidentovi Frank-Walteru Steinmeierovi. Hlava SRN se chystala do Kyjeva s prezidenty Polska, Estonska, Litvy a Lotyšska.

Vešlo to ve známost v den, kdy se v médiích objevila fotka předáka proruské ukrajinské opozice Viktora Medvedčuka. Zveřejněný důvod odmítnutí: prezident podporoval zřízení plynovodu Nord Stream 2.

Doteď se mělo za to, že Zelenského Ukrajina má skvělé PR. Urážka hlavy státu Spolkové republiky nespadá do kategorie moudrých, vyvážených diplomatických kroků. Kopání do dveří nedělá dobrý dojem. Je plně na zvážení suverénního Německa, odkud povede plynové roury. Dosti na tom, že tuhle kosmicky náročnou investici odpískalo, ale někdo by měl panu Zelenskému říct, že plynovod není hasičská hadice, která se sroluje a dá do skladu, že pořád na svém místě leží a jenom v něm není plyn. První náznaky primadonské namyšlenosti se projevily už v některých videoprezentacích, kdy Zelenskyj vřeštěl na hlavy zákonodárců po vzoru Grety Thunbergové.

To není dobrá metoda. Sice na příšerném obrazu Ruska se nic nemění, příměr Putina a Hitlera sedí a 24. únor se stal temným historickým mezníkem, nicméně není v zájmu Ukrajiny, aby vznikl dojem, že co do manýrů jsou jeden za osmnáct a druhý za dvacet bez dvou. Nestřílet zajatce a neurážet hlavy významných státu, to si Zelenskyj přečte v chartě slušného státu i v jejím zkráceném podání, které by se dalo natisknout na vizitkový formát. Vůdce opozice v železech, to taky nedělá dobrý dojem, ať je to, kdo je to.

Zdánlivě to s tím nesouvisí, nicméně velkou autoritou proruské a protiukrajinské propagandy se stal americký profesor John Mearsheimer. V USA mají šest tisíc vysokých škol, počet profesorů tedy bude vyjádřen pěticiferným číslem. Jeden z nich je Mearsheimer a toho dnes u nás kde kdo cituje, tím spíš, že pan profesor tlačí oblíbenou ideu, že jde o americko-ruskou válku. O příměří pochybuje… protože to USA nedovolí, to je jádro jeho teze. Svatá prostoto! Mír na bázi kompromisu budou brzdit ukrajinské extrémně nacionalistické síly. Ty budou ochotné Zelenského vsadit do želez, jako on sám vsadil do želez Medvedčuka. Dá se odhadovat, že jim pro radost plivl Zelenskyj Steinmeierovi do obličeje. Jakmile má nacionalismus pré, rozum jde stranou. Po 24. únoru se může stát všechno, na co si troufne i bujná fantazie.

Včetně toho, že Západ ve svém nadšení podporovat bojující Ukrajinu ochladne a takové činy, jako je facka německému prezidentovi, to je pěkně studený fičák.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!