Neodolatelná chuť zakazovat
Musím se přiznat k posunu v postojích a ve smýšlení. Ještě nedávno jsem odmítal omílané dělení na „demokratické‟ a „nedemokratické‟ politické subjekty. Přišlo mi legrační, že extremistická levice prezentovaná Piráty je vedená jako „demokratická‟, kdežto ANO coby převtělená sociální demokracie je „nedemokratické‟. Politický blok pod vedením premiéra Petra Fialy na tomto dělení vyhrál volby (s pomocí Boží, který si po den voleb dal pauzu a nebyl doma) a pak slavně vládl až do definitivní prohry, která se konala pod heslem „jde o vše‟.
„Demokratické a nedemokratické subjekty‟, to je politický strašák a neférové politické heslo. Takový byl a do jisté míry dodnes je můj postoj.
Ale do jisté míry, už ne tak pevně, jako ještě třeba před měsícem. Nebo upřesním: do té doby, než nastal nechutný cirkus kolem sjezdu sudetských Němců v Brně. Zatím vyvrcholil čtvrtečním vyslovením „nesouhlasu Poslanecké sněmovny‟ se sudetoněmeckým sněmováním v Brně. Čím se liší demokratické prostředí od nedemokratického? Prostě tím, že pouze zákon omezuje. To pro naše poměry nadále platí. Ani pan Okamura a Rajchl a bohužel i Babiš nemohou sudetským Němcům sněmování v Brně zakázat. Snaží se ho ale znemožnit politickým tlakem – a od toho je k zákazu opravdu jen krok. Proti sjezdu se jistě budou konat demonstrace. K demokratickému provozu demonstrace patří. Ovšem sněmovna je jeden z pilířů režimu, je to zákonodárný institut. Čekáme od ní uvážlivé kroky vedoucí k pozitivním cílům. V tomto případě ale jde o naprosto zbytečné rozdmychávání dávných nenávistí. Nese to už ovoce. Německá poslankyně za AfD Martina Kempf už žádá od Čechů „omluvu‟. Tomio Okamura je na koni a její názor je „pro něho nepřijatelný‟. Ať si to s paní Kempf vyříká na půdě skupiny Evropských suverénních národů, tam AfD a SPD spolupracují ruku v ruce. AfD opakovaně podporoval Václav Klaus. V roce 2015 by „volil AfD, kdyby byl Němcem‟, a na sjezdech a dalších akcích strany s nacistickými kořeny byl mnohokrát. Takto blahosklonně by se mohl tvářit na brněnském sjezdu také – až na to, že landsmanšaft si už volat po zrušení Benešových dekretů netroufá.
Slušnost aspoň náznakem projevili čtyři poslanci, tři za ANO a jeden za Motoristy (ministr životního prostředí Igor Červený). Jestlipak se podobně zachovají, až jejich tříčlenná (šestičlenná) parta bude hlasovat proti pravidelné akci ruského fašistického spolku Noční Vlci… Teď jenom provokuji. Výlety Nočních Vlků přece těmhle lidem nevadí. Jsou to Putinovi vlčáci. Poslanec SPD Jaroslav Foldyna se jejich akcí účastní. Strany současné opozice takové hlasování nevyvolají. Ve svobodné zemi ať se pohybuje každý jak chce a kde chce, pokud dodržuje zákon…
Od gremlinů, kteří nedokáží vůbec ničím přispět k obecnému blahu, nemůžeme čekat nic jiného než štvaní. To je jejich doména. Je ale politováníhodné, že se tomu podvoluje hnutí ANO vedené slabochem Andrejem Babišem. Nedávno jsme se bavili jeho piruetou, kterou vysekl, když na něho houknul šéf NATO. Čekejme podobné tanečky, pokud dojde k zostření vztahů s Německem a někdo sáhne na zájmy Agrofertu (bez ohledu na to, že Babišovi vůbec, ale vůbec nepatří).
