Neviditelný pes

Nemravnost, ale platná

30.3.2011

O co šlo? Tehdy většinově vládnoucí občanští demokraté rozparcelovali Prahu na obvody, čímž způsobili, že malé strany - přestože překročily pětiprocentní hranci - na křesla v magistrátu nedosáhly. Strany proto tvrdily, že šlo o rozdělení účelové - ovšem to se jim podle ÚS nepodařilo prokázat. Výrok soudu budou v příštích dnech komentovat lidé povolanější, než je autor těchto řádků, nicméně když si představíme, jaké důsledky by měl rozsudek opačný, můžeme být s výsledkem přelíčení jedině spokojeni.

Že bylo rozdělení Prahy na obvody nemravné, tím si můžeme být jisti, zejména když se před pár dny objevila analýza, která tento postup doporučila občanským demokratům jako nejvýhodnější. Od toho jsou ale volby, aby se politikům jejich kroky vymstily. Na druhou stranu by to ale znamenalo také větší odpovědnost občanů. Kdo se podívá na výsledky loňských voleb do pražského zastupitelstva, zjistí, že více než pětapadesáti procentům Pražanů byly volby úplně fuk. Malé strany si tedy můžou stěžovat spíš samy na sebe - proč svými volebními programy nepřilákaly dostatečné množství voličů? Vždyť jich doma zůstalo sedět přes půl milionu! Zřejmě tedy ani zelení, ani evropští demokraté a ani véčka nestáli lidem za to, aby je šli volit.

A tak můžeme být vděčni Ústavnímu soudu, že zachoval chladnou hlavu a stížnost zamítl. Opačný rezultát by znamenal pro Prahu jedině chaos. Městu bude i nadále vládnout koalice ODS - ČSSD. Koalice podle mnohých nemravná, leč vzešlá z řádných voleb a sestavená podle platných pravidel. Komu se to nelíbí, může už dnes začít přesvědčovat kamarády a známé, aby se příště na volby nevykašlali a šli to občanským i sociálním demokratům spočítat. Záleží to jen a jedině na nich.zpět na článek