23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

Nehorázná drzost byrokratů


Je nepochopitelné, že pánové a dámy z České inspekce životního prostředí zapletení do případu Jiřího X. Doležala nepociťují lehkou nevolnost, kdykoli se podívají do zrcadla. Oč jde? Doležal se začal starat o to, o co by se měli starat oni, totiž o nelegální obchod se zvířaty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pavel Kořenský 27.1.2006 1:52

jonáši,

pokud nespíte. Existuje mnohem lepší metoda, jak omezit výdaje za léky. Zavést plnou platbu pacienta za běžné blbosti typu Parallen nebo Ibuprofen. V delším časovém horizontu zavést komerční pojištění (jako možnost, nikoli povinnost) a tím i možnost platit si péči a léky v dohodnutém rozsahu. Typicky příklad "Jsem ochoten si celý život platit kapky do nosu a léky na chřipku, ale pojišťovna mně bude hradit operace či léky na rakovinu".
jonáš 27.1.2006 1:56

Re: jonáši,

A jak víte, že je lepší? Vy jste snad ekonom, nebo aspoň se tváříte, tak si odhadněte, kolik se za ty kapky a paralen utratí, moje sázka je dvě stovky na občana, to je dvě miliardy ročně. V situaci, kdy spotřeba léků narůstá o osm miliard za rok, je to plivnutí do kanálu. Přeju krásné sny.
Pavel Kořenský 27.1.2006 2:02

Re: Re: jonáši,

No, zkuste si dohledat, kolik se za léky platí a kolik činí suma těch pojišťovnou placených nesmyslů. Už to tady i jinde proběhlo. Pak si to zkuste spočítat.
pino 27.1.2006 11:49

Re: jonáši,

no je to asi jak s tím připojištěním k důchodu,celý život si na to budu střádat,ale nikdo mi nezaručí,že si toho užiju a navíc vytunelovat se dá v tomto státě cokoliv,máme dost příkladů.Konec konců,ne všichni doktoři berou kolik by mněli a lékárníci to je samostatná kapitola....
Jarda Musil 27.1.2006 14:21

Re: Re: jonáši,

Tento systém postaví zdravotnictví na skoro přímém vztahu pojištěnec – poskytnutá služba.
Obvoďák nebude mít důvod předepisovat nejdražší léky (neboť systém je nastaven tak, že co neproléčí mu zbude – samozřejmě zejména v rozběhu by byl ten povinný odvod do „pojistného fondu“). Tedy by odpadla regulace cen léků (asi postupně podle skupin).
Obvoďák si bude vybírat dobré a nepředražené služby u nemocnic a specialistů, lékárnu doporučí a pacientovi sdělí do jaké výše mu uhradí léky – zbytek si pacient uhradí přímo v lékárně – může se tedy rozhodnout, kde si léky koupí.
Čili je nastaveno tržní prostředí ve zdravotnictví.
Chybí tam pojišťovny? Ano – jsou v tomto základu systému zbytečné – ale mohly by fungovat na komerční bázi pro dnes takzvanou nadstandardní péči.
Jarda Musil 27.1.2006 14:23

a teď konec - trochu je to pomíchané ---

Samozřejmě celý systém řešen propojením ČR sítí – subjekty: -                      lékař obvoďák -                      lékárny – ceny léků -                      nemocnice – ceny za operace atd. -                      specialisti – ceny za výkony … - &n
Ladislav N. 27.1.2006 20:40

Re: ...je nastaveno tržní prostředí ve zdravotnictví...

Tržní prostředí je REGULOVÁNO státem, nikoli NASTAVENO. Tržní prostředí "nastavovat" netřeba. Funguje samo se svými zpětnovazebními "regulacemi". Úradníkov netreba! :)
Jarda Musil 27.1.2006 14:21

pane Kořenský

zkuste tohle:
Systém zdravotnictví v ČR.
 
Pojištěnec (nebo jeho zaměstnavatel) pošle pojištění na společný účet (jeden v ČR).
Osobní lékař (obvoďák) dostane částku z tohoto balíku, která se přepočte na počet a strukturu jeho zaregistrovaných pacientů – zejména podle věku.
Obvoďák z této částky hradí veškeré výdaje na pacienta – ošetření, prevenci, léky, vyšetření u specialisty, operace a nakonec přispěje na pohřeb (bez úsměvu).
Stát hradí pojištění neproduktivním „pojištěncům“ – důchodci, děti, … výše částky nějak uzákonit v návaznosti na průměrné pojištění aktivních plátců.
Část prostředků převádět na „pojistný fond“ – z něj se mohou půjčovat prostředky obvoďákům zejména v prvních letech fungování tohoto systému.
 
-bude pokračovat-
kočka z podhradí 27.1.2006 1:51

NULOVÁ MARŽE

0% je v lékárnách v GB. Jakto, že to nevíte?
 
jonáš 27.1.2006 1:52

Re: NULOVÁ MARŽE

Kočko už se na ně vyprdněte -- sice jsou střechy kluzký, ale jinak je venku docela pěkně ;-)
Pavel Kořenský 27.1.2006 1:44

Ladislave,

ona by kočka byla spokojená, pokud by v ČR měla 6 GBP za recept a marži 20% na ty ceny v GBP co se účtují v UK. :-))) To já bych byl taky spokojený, pokud mi bude zákazník platit ceny obvyklé v UK nebo USA, třeba za hodinu konsultací nebo za servisní zásah. To bych byl ještě mnohonásobnější multimilionář tak během čtvrt roku. :-)))))
Ladislav N. 27.1.2006 3:04

Re: Ladislave, ona by kočka byla spokojená...

Ona naše "kočka z podhradí" bude nejspíš nějaká humanitním vzděláním postižená studentka "psychologie", která si tady na nás cvičí své metody diskuse bez ekonomických argumentů opakováním téhož stále dokola. (viz "marže v UK 0%, poplatek za recept 6 Lb") Pak z toho napíše diplomku a my jsme ti pitomci, co jí naletěli...
Pavel Kořenský 27.1.2006 1:32

Kočko,

pokud to víte, chápu tedy správně, že žijete v UK ? Kolik platíte zdravotní pojištění měsíčně ?
kočka z podhradí 27.1.2006 1:36

Re: Kočko,

Nežiju v UK. Ale vím to. Co je na tom divného? Teda, vy jste mi ale spolek...
No co se dá dělat, když jsem psala, že bych prosperovala i s marží 20%, tak asi žiju tady a mám lékárnu, ne?
Pavle, Pavle ... já jdu radši do pelechu. Dobrou.
Ladislav N. 27.1.2006 1:40

Re: Re: Kočko,

Nevěřím. Takových hloupostí nemůže naplácat lékárnice (majitelka)!
kočka z podhradí 27.1.2006 1:42

Re: Re: Re: Kočko,

Jakých, konkrétně.
Pavel Kořenský 27.1.2006 1:41

Re: Re: Kočko,

No nic, já jen, že mám pár kamarádů Angličanů a celkem vím, kolik platí na zdravotní a jak se tam připlácí na léky. Já to jen zkoušel, jestli to víte Vy. Nevíte, takže dobrou a buďte spokojená s tou marží 20%.
kočka z podhradí 27.1.2006 1:48

Re: Re: Re: Kočko,

Žádnou marži na léky v GB nemají. A za tím si stojím. Jestli tam něco doplácí, to nevím. Ale lékárny prodávají za to, za co nakoupí Ověřte si to, Pavle.
Ladislav N. 27.1.2006 5:13

Re: Žádnou marži na léky v GB nemají.

Na léky na předpis v lékárnách možná. Někdo o tom tady už psal dříve. Tohle rozhodně není žádná odborná znalost prostředí lékáren GB, s níž byste se mohla zde a dnes chlubit jako s novinkou... A jak že to souvisí s problematikou českých lékáren? ;-)
Ladislav N. 27.1.2006 1:38

Re: Kočko, žijete v UK ? Kolik platíte zdravotní pojištění měsíčně

Ticho po pěšině... asi ji někde čapnul hradní kocour :-D
kočka z podhradí 27.1.2006 1:40

Re: Re: Kočko, žijete v UK ? Kolik platíte zdravotní pojištění měsíčně

Ladislave, vy jste asi pil. Nechápete smysl psaného textu.
Ladislav N. 27.1.2006 1:44

Re: Re: Re: Kočko, žijete v UK ? Kolik platíte zdravotní pojištění měsíčně

Který text máte na mysli?
Pavel Kořenský 27.1.2006 1:30

No nic,

asi půjdu spát nebo si na DVD pustím nějaký film. Debata s lidmi natolik odtrženými od reality jako je "kočka z podhradí" je dost kontraproduktivní a můj čas je celkem drahý.
jonáš 27.1.2006 1:36

Re: No nic,

Pustte si rozhodně, nejlíp něco romantickýho.
pV. 27.1.2006 1:12

No, tady se urodilo... Dobrou :-)

Vlasta(on) 27.1.2006 1:00

Přeji dobrou noc

Pavel Kořenský 27.1.2006 0:57

Mimochodem,

poněkud mně děsí, že existují lidé (jako třeba kočka), kteří dosud nepochopili, že vývoj léků musí někdo zaplatit, musí na něm pracovat desítky či stovky špičkově vzdělaných odborníků a nikdo z těch lidí to nedělá jen tak pro srandu králíkům. Není povinností farmaceutických firem vynalézat nové léky, není jejich povinností je rozdávat zdarma nebo je prodávat za nízké ceny atd. Jde jen o to, že lidé jsou ochotni za ty léky platit určitou sumu a farmaceutickým firmám se to (zatím) vyplatí. Podobně není povinností některých lidí studovat na lékaře, makat za celkem mizerný plat a léčit pomatence, kteří se domnívají, že rozhodnutím strany a vlády mají na základě Listiny Základních Pitomostí nárok být udržováni naživu i když jsou pro zbytek populace spíš přítěží. Trh jaksi funguje i ve zdravotnictví a pokud většina studentů usoudí, že se jim nevyplatí studovat na lékaře (protože je to slušně neuživí), tak budou lidé umírat i na banality. Prostě proto, že doktoři jaksi nebudou. A s farmaceutickými firmami je to zhruba stejné.
kočka z podhradí 27.1.2006 1:03

Re: Mimochodem,

V Británii lékárny existují jen z fixního poplatku za 1 recept. Jak je to tedy možné, že nezkrachují?
Pavel Kořenský 27.1.2006 1:06

Re: Re: Mimochodem,

Protože tam lidé za zdravotní pojištění platí jaksi víc než v ČR a ten fixní poplatek taky není úplně malý (cca. 250 Kč za recept). Krom toho je zdravotnictví v UK tak problémové, že se nám o tom v ČR nezdá ani v nejdivočejších nočních můrách. Proč myslíte, že se lidé z UK jezdí léčit do Francie a ohledně úhrady za léčení se soudí u Evropského soudu ?
Ladislav N. 27.1.2006 1:08

Re: Re: Mimochodem,

Jestli je ten poplatek řádu 6 liber za recept (kurzovní přepočet zhruba 300,- Kč), určitě by jím neopovrhli ani čeští lékárníci jako hlavním zdrojem svých příjmů. Zkuste porovnat ostatní parametry britského zdravotního systému... ;-)