12.8.2020 | Svátek má Klára


Nechutnost za čárou únosnosti

22.5.2020

České dráhy utratily sto milionů za inzerci v médiích Babišovv skupiny Mafra, tedy sedmkrát víc než v médiích konkurence. Zjistili do reportéři Českého rozhlasu, a tady je třeba dát klobouk dolů před skutečně investigativní prací. 

To není investigace toho typu, že pan A chce namydlit schody panu B od konkurence a nasype kompro ochotnému presstitutovi do notesu. Tohle je zjištění získané mravenčí detektivní prací. Případu se ujala sněmovna a opoziční poslanci si žádají vyšetření a vysvětlení.

Ono toho tady asi není moc co vyšetřovat a vysvětlovat. Pravděpodobně to není nic, co by bylo na kriminál, i když v téhle zemi si v tomto ohledu nemůže být nikdo jist, jakmile se ocitne na půdě podnikání. Je to prostě nechutné a trapné. Můžeme čekat řeči o kampani a podrazech. Jenže tohle je něco jiného než zemědělské dotace. To je obecně vzato svinstvo všude v Evropě, svinstvco mrzačící trh, ostatně jak to dotace dělávají. Nezdaněné příjmy z korunových dluhopisů bylo taky svinstvo, ale dělali to všichni a vymyslel to Kalousek. Reklamy německých filiálek realizované na cedulích v Čapím hnízdě, to taky bylo svinstvo, ale tahle aféra je v jiné dimenzi. Tohle už je privatizování obrovského strategického podniku českého státu. Tohle je absolutně za jakoukoli čáru.

Je docela dobře možné, že o tom Babiš ani nevěděl a spískal to jeho poskok Nachtigal. Ale odpovědnost je jasná. Je to odpovědnost toho, komu to patří. Třebaže to přepsal na manželku.

Bude to mít politické důsledky? Ve světle dosavadních zkušeností nikoli. Věc může pobouřit toho, kdo má představu, co je to inzerce a co je Mafra a co jsou České dráhy. Babišových voličů se to moc nedotkne. Jen musím myslet na chudáka Stanislava Grosse, jak se na smrtelné posteli omlouval národu. Budiž mu země lehká. Od tohohle člověka se omluvy sotva dočkáme.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.