3.7.2022 | Svátek má Radomír


Nebýt jako oni

3.5.2011

Bezesporu je dobře, že bin Ládin ztratil nimbus nepostižitelnosti. Prezentoval výzvu světu a světonázoru, kterému vyhlásil válku. Paradoxně, do oblasti tohoto světa se valí statisíce uprchlíků, zoufalých, hladových a k smrti vyděšených lidí, vyhnaných často touž ideologií, kterou bin Ládin prosazoval. Ale nad tím marné rozumovat, bin Ládin vyhlásil válku a stal se její obětí.

Pozoruhodné jsou okolnosti jeho skonu. Kdyby zahynul v pevnosti Bora Bora, ze které s dýmající zadnicí unikl, měl by asi nárok na slávu padlého hrdiny. Jeho však vyhmátli v multimilionářském sídle, kde žil v přepychu, o kterém se ani nesní ubožákům, jimž popletl hlavu. Zastřelili ho, dobrá, ale asi by bylo užitečnější, kdyby se rozkrylo, kdo jeho činnost finančně podporoval. Mít koně a jachtu je nákladný koníček, ale vést válku, to je panečku jiné kafe. Někdo to dělá, někdo to všechno platí. Kdo někdy sportovně střílel, ví, kolik ta zábava stojí. Armády jistě mají množstevní slevy, ale když se do toho připočítají úplatky... Nikdy to není levná záležitost. Bin Ládinovo přepychové obětiště je připomínka, že někdo musel financovat i toto jeho poslední útočiště.

Jistě by bylo dobré, kdyby ho chytli živého. Izraelcům se to s Eichmanem povedlo. Chytli ho, strčili do skleněné klece, odsoudili, pověsili, spálili a popel vysypali do moře, dobře tak. Škoda, že se totéž nepodařilo udělat s tímto arcilotrem.

Arcilotr. Islám vyznávají skoro dvě miliardy lidí na celém světě. Jistě je 99 celých a mnoho dalších devítek procent za tím slušných, rozumných, čestných a přátelských lidí. Islamistický extremismus vrhl stín na celou tuto slušnou komunitu. Křesťanství má za sebou dlouhou historii fanatismu a je nemyslitelné, že by se k němu někdy vrátilo. Binládinovský koncept připomíná křesťanům jejich temnou historickou minulost, naplněnou vražednou nenávistí.

Ládinova likvidace má efekt propagační. Ovšem propagace je jiskra jedoucí na všechny strany. Lenin byl také arcilotr, avšak pokus o atentát ho nezlikvidoval, jen ochromil. Od výstřelů Kaplanové už to byl jenom stín. Teprve po smrti se stal ikonou. Bude se historie opakovat? Bin Ládin zahnaný do paláce v bezprostřední blízkosti pákistánského mocenského centra (jen pro připomínku jde o 6. největší zemi světa se 158 miliony obyvatel, navíc je to jaderná mocnost) určitě operativně neřídil akce roztroušené sklerózy zvané al Kajda po světě. Možná, že jeho pravý význam teprve pocítíme.

Což neznamená, že nebylo správné ho zabít. Zajetí bylo asi nemyslitelné. Hitlera by v jeho berlínském bunkru také nebylo technicky možné zajmout. Usmrcení byla zřejmě jediná možná volba. První krev prolil on a je spravedlivé a správné, že toho zmetka smetli.

Jen to radování není na místě. Zmetek smeten, ale běsi, které vyvolal, ti zůstali.