26.5.2020 | Svátek má Filip


Název pro Klausovu stranu

29.4.2019

Výzva Václava Klause k veřejnosti, aby mu pomohla najít skvělý název pro zamýšlenou stranu, patřila k osvěžujícím momentům víkendu. Vtipálkové hned vymysleli Klaus Klaus Klan a Stranu Svobodného Selského Rozumu se zkratkou SSSR. Což samozřejmě neznamená, že Václav Klaus svoji stranu nezaloží a že ta strana nebude mít úspěch.

Nepochybně jsou dosavadní stoupenci ODS, kterým strana pod Fialovým vedením připadá měkká a bezvýrazná a možná až levicová a bruselská. S určitou (velkou) mírou politického umu mohl Václav Klaus vybudovat v rámci ODS křídlo, které by mohlo časem nabýt na váze a významu a zásadně politiku strany ovlivnit, nebo dokonce převzít vedení. Takové procesy v politických stranách jsou známé a není na nich nic divného. Václavu Klausovi se to nepodařilo, pokud se o to vůbec pokoušel. Nechal se vyhodit a o založení politické strany začal navenek uvažovat až poté. Vůdce se šlápotou na gatích není moc inspirativní figura pro následovníky.

Ale pro někoho možná ano.

Ta legrační poznámka o SSSR je samozřejmě hodně přestřelená. To, že je Klaus pro vystoupení z Unie a že by rozpad Unie udělal radost Putinovi, neznamená, že Klaus inklinuje k Rusku, natož pak k obnově Sovětského svazu. Nicméně to označení Strana Svobodného Selského Rozumu, to vcelku odpovídá tomu, jak jsme poznali Klausovo myšlení z jeho veřejně publikovaných projevů.

Jeho síla opravdu spočívá v tom, že mluví, jak mu zobák narost. Projevy typického českého politika jsou dobré k usínání vestoje, jak tomu říkají Francouzi. Klaus dovede zaujmout, neohlíží se na zavedené mustry myšlení a jde rovnou k věci. Jeho politika je přímočará a je skutečně v duchu prvotní ODS, jak ji vytvořil jeho otec u Klausů v kuchyni. To mu získalo čtenáře. To mu přineslo preferenční hlasy, ovšem v rámci ODS.

To je právě ta ošidnost. Na naší scéně máme extrémně úspěšného politika. Je to Miloš Zeman. Podařilo se mu vzkřísit z popela sociální demokracii, přivedl ji do Strakovky, byl premiérem a je podruhé prezidentem přes obrovský mediální tlak proti němu vynaložený. Přesto pokus o založení politické strany Zemanovců skončil groteskním fiaskem. Politik s šancí uspět v založení strany by měl stanout v čele něčeho, co spontánně vzniká a jenom čeká na pevnou ruku chápající se otěže. Je něco takového v našem politickém prostoru? Je Klaus mluvčí něčeho, co ještě nemá strukturu, ale oplývá silou?

Třeba to tu je a my to nevidíme.

Uvidíme.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.