19.3.2024 | Svátek má Josef


Nastává plukovnický režim

22.9.2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odešel ve stylu čert vyletěl z elektriky, aspoň na pohled. Ve skutečnosti to bylo ve stylu japonské klasiky, kdy šógun pokynul vějířem a hodnostář spáchal seppuku, vulgárně harakiri. 

V roce 2020 prožíváme vážnou krizi a on v ní obstál výborně a odchází se ctí. Je to mladý člověk a bylo by jen dobře, kdybychom ho ještě na politické scéně potkali. Nelze pochybovat, že svým seppuku (rituální pohroužení čepele meče do žaludku za účelem smrti, tolik na vysvětlenou) sehrál roli obětního beránka. Někdo musel odskákat smutný fakt, že se koronavirus vymkl z kontrole a v druhé vlně pandemie zastáváme druhé nejhorší místo v Evropě.

Při té příležitosti je ovšem dlužno podotknout, že na vině je především premiér Babiš tím, že podlehl tlaku veřejného mínění a připustil zvolnění hygienických opatření, jaká neměla v Evropě obdoby. Uvolnění Češi se rozprchli po světě a vraceli se s očima vykulenýma, jak všude jinde je to přísnější než u nás. Podepsali se na tom všichni ti, kdo nebezpečí zlehčovali. Nejméně by měla vyskakovat opozice, která do krizového štábu s úkolem čelit pandemii nominovala zubaře pana Šmuclera, který považuje koronavirus za rýmičku a jako vzor zvládání má Brazílii. Bylo by možno se rozepisovat doširoka, třeba o tom, jak se v těchto dnech pan profesor Pirk kaje ze svého členství v komunistické straně. To je dnes historie a ať se s tím patlá sám. Bohužel jeho rýmičkářství povzbudilo lidi, aby odhodili roušky a vrhli se do víru letních radovánek a zaběhli do barů a diskoték. Snad o svém podílu na současném stavu popřemýšlejí všichni ti mudrcové, kteří objevili, že rouška je náhubek demokracie.

Toto je nepopiratelný fakt. Na současném stavu se ovšem podepsal i jiný fakt – že se totiž stát na druhou vlnu nepřipravil. Jestliže premiér Babiš ve svém večerním pořadu zmiňoval o nutnosti call center, tak to navrhovali Piráti už dlouho. Ze strany vlády bylo od jarního uvolnění patrné právě jen to uvolnění, ale chyběly jasné a soustavné a cílevědomé přípravy na nápor druhé vlny.

Takový je současný neutěšený stav. Premiér ve svém projevu apeloval hlavně na nošení roušek. Ale právě to vybudování call center, skutečně efektivního trasování, vývoje aplikací typu e-rouška, to je druhý, důležitější směr úsilí. Mimochodem, právě ta e-rouška je cílem remcání všech, kdo pokládají roušku za náhubek demokracie

Ona je to možná opravdu rýmička, ale protože je to celosvětové, nelze to bagatelizovat. Rýmička nerýmička, do Německa vás dneska s českým autem s pražskou značkou nepustí. Do Rakouska jo, protože by jim tam nikdo nepucoval hajzly. Pokud výsledek toho všeho bude posílení hygieny, vybudování mechanismů, pak bychom měli celou tuhle patálii s covidem pokládat jako očkování proti epidemii, která příště přijde. Něco jako cvičení civilní obrany, ve kterém místo skutečného sarinu pouštějí slzák, aby naučili lidi pořádně nasazovat masku.

Dosti řečí, přichází plukovník Prymula a postaví nás do stoje spatného. Tak, jak je to v podstatě všude kolen našich hranic.

Patálie s poštou a rouškami

Českou poštu péruje Státní úřad pro kontrolu léčiv, že dodala seniorům zásilku pro ochranu, respirátor plus pět roušek, v rozporu se zákonem. A že to má napravit do tří dnů. Jak? To měla pošta zaměstnat patnáct tisíc brigádníků, aby v aseptických poměrech navakuovali roušky a respirátory a spolu s návodem k použití distribuovali seniorům?

Víte, to jsou ty chvíle, kdy bych se rád ocitl tváří v tvář původci takového blbství a zeptal se ho, jak si to představuje.

Někdo rozhodl poslat důchodcům roušky. Ty se dodávají v bednách, v každé je iks roušek. Byl by ochoten ten právní gigant ze SÚKL ochoten účastnit se vybalování beden a rozdělování roušek po pěti plus doplnění příbalovým letákem?

A celá ta kravina se točí kolem toho, zda jde o zdravotní materiál a ochrannou pomůcku.

Zaplaťpánbu, že senioři zásilku dostali. Jen chudáci lidi na České poště mají vyšší tlak, žaludeční vředy a zkažený pocit z práce. Zato někdo ze SÚKL září, jak na to vyzrál. V rádiu se ptali paní hlavní hygienové Rážové, do jaké míry poštovní zločin seniory ohrozil. Odpovídala vyhýbavě a konkrétně řekla jen to, že virus po dvou dnech chcípne.

Že zásilka putovala Českou poštou déle než dva dny, na to vsadím paži.

Aston Ondřej Neff