27.9.2021 | Svátek má Jonáš


Naše vztahy s Izraelem

12.3.2021

Na jednodenní návštěvu Izraele odjel premiér Andrej Babiš. Ještě dřív než se setkal s izraelským premiérem Netanjahuem a maďarským premiérem Orbánem, oficiálně otevřel úřadovnu naší ambasády v hlavním městě Izraele Jeruzalémě. Je to jen detašované pracoviště, nikoli tedy sídlo velvyslance, jak si to mimo jiné přeje prezident Miloš Zeman a jak by to bylo z mnoha důvodů žádoucí. Zatím to politicky možné není, pokud máme brát ohledy na nečitelnou, v důsledcích propalestinskou politiku Evropské unie. Zde je třeba ještě upřesnit, že pojem propalestinský znamená podporu té politiky té palestinské reprezentace, která brání rozumnému narovnání na historickém území, které je po pádu osmanské říše v trvalém neklidu. A sem patří i historická území židovského národa, který zde obnovil svoji státnost. Tato takzvaně palestinská politika se v poslední době, zvláště pak zásluhou diplomacie Trumpovy vlády, dostává do izolace i v arabském světě. Otevření české úřadovny bude tedy palestinskými politiky pokládána za nežádoucí akt. Už to ostatně dali najevo.

Trvalá podpora Izraeli v jeho obraně proti agresi patří k tomu lepšímu, čím se naše zahraniční politika vyznačuje. Však i Andrej Babiš výslovně řekl, že Česko je strategickým partnerem Izraele a vyslovil se i proti únorovému rozhodnutí, že Mezinárodní trestní soud ICC může soudit případné válečné zločiny na palestinských územích. I tento postoj bude jistě vnímán Jeruzalémem příznivě.

Pozornost veřejnosti ovšem přitahuje i další část Babišovy jednodenní mise. Na úrovni premiérů se jednalo o společném vývoji vakcín – toto je krok do budoucna, protože jsou mnohé důvody předpokládat, že zápas s viry bude dlouhodobá záležitost a je třeba se na to připravit. Izrael je světově na špičce v očkování, aspoň jednu dávku má už 55 procent obyvatel a 43 procent má obě. Data ukazují, že očkovaných se v Izraeli nově nakazilo malé množství. Netanjahu přislíbil, že až skončí očkovací proces, zbylé vakcíny nabídne svým spojencům. V tu dobu bude u nás pravděpodobně vakcín dostatek, pokud ne rovnou přebytek, nicméně je tento příslib dobrá zpráva v době, která dobrými zprávami zrovna neoplývá.

Aston Ondřej Neff


Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.