28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

Na tři měsíce na vojnu

Prosazuje to Jiří Čunek a nyní i Petr Robejšek za Realisty: měla by se obnovit povinná vojenská služba, tříměsíční vojenský výcvik. Mívali jsme dvouletou vojenskou službu a vposledku se hon na modrou knížku stal národním sportem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kotas 21.4.2017 14:41

Re: Takové pitomé nápady , s tou vojnou

Nemáme ani tu pitomou civilní obranu, takže lidi nevědí ani jak se chovat v základních věcech, při nehodě aut, požáru, povodni, atd. .

J. Anděl 21.4.2017 14:41

Re: Trochu odpolední ospalé filosofie

Obyvatel je ve výše uvedeném smyslu i ten, kdo má na daném území firmu a tam podniká......

R. Neveselý 21.4.2017 14:41

Tak se tu do 17.20 mějte fajn

přihopsalo hovado z vrátnice, tak dočasně odcházím :-)

J. Anděl 21.4.2017 14:40

Trochu odpolední ospalé filosofie

Tady celkem oprávněně padají otázky, týkající se zodpovědnosti k vlasti.

Myslím, že je rozdíl mezi tím, že je někdo a) člověkem, b) obyvatelem nějaké země (města, obce), c) občanem. Se vším se pojí různý balík práv a povinností.

Jako člověk mám jen pár práv a jen základní povinnosti, které stát může vymáhat. Od obyvatele navíc může vymáhat daně, které jsou adekvátní obchodnímu vztahu, kdy jako obyvatel požívám nějaké služby a platím je ze svých daní.

Ovšem položit vlastní život za vlast, to se nepojí ani s lidstvím, ani s pobytem na určitém území, nýbrž s občanstvím. Pohrávám si s myšlenkou, že by občanství nemělo být automatické, od narození a jen na základě doby pobytu u přistěhovalce. Se zachováním práv (a povinností) plynoucích z (povolení k) pobytu a lidství.

Občanství takto chápané by bylo vědomou smlouvou se státem. Vím, že to není originální myšlenka, v kontextu dnešní debaty se mi ovšem jeví jako východisko. Je to sice trochu podobné islámskému zřízení, ale tam je člověk občanem první kategorie na základě přijetí (té správné) víry. Zde by se jednalo o sekulární balíček práv a povinností. I tak tam ta podobnost je, trochu mě to trápí.

R. Neveselý 21.4.2017 14:39

Re: Přesně jak píše Aston

vy a kdo ještě se pos ... ?

R. Neveselý 21.4.2017 14:37

Re: Přesně jak píše Aston

Debil nejsi, protože jsi seděl v poslední lavici.

V. Kotas 21.4.2017 14:36

Re: Přesně jak píše Aston

Nikdo přece nechce a netvrdí, že ta vojna musí být 2roky a musí tam být nuda a buzerace. Jde o přístup, mnoho lidí je vysr / vyjevených ze zelených baretů a tam se s nikým při výcviku nemazlí. Pravdou je, že výchova k nástupu na vojnu, by musela začít ve společnosti a od školky ( místo toho dnešního sluníčkaření ).

O. Uživatel 21.4.2017 14:34

Uživatel požádal o vymazání
O. Mayer 21.4.2017 14:32

Re: k tomu je třeba si položit dvě..

... vaše představa se mi jako romantikovi vlastně libí (a osobně bych něco takového, v dobách kdy se mě týkalo bral), má to jenom několik háčků:

1. nemáme k dispozici dostatečné množství náležitě tvrdé přírody, aby pojmula vždy celý ročník mužů. Museli bychom je tedy vyvážet, pravděpodobně na 6 měsíců na Aljašku a na dalších 6 dejme tomu do Atlasu. To by nakonec nebyl zase takový problém, ale opět nevidím jak by to zvýšilo naší obranyschopnost.

2. armáda nemá za úkol učit se drsnému kamarádství a sounáležitosti s přírodou. Naopak jejím cílem je bohužel pozabíjet co nejvíc protivníkových vojáků (což nakonec můžou být jako jednotlivci docela sympatičtí chlapíci)a co se týče přírody, tak obvykle spíše nadělají hodně škody. Taky tady mluvíme o záložní armádě (německy se tomu říká landwehr), kterou asi nikdo nebude nasazovat do hor v Afganistánu- umění přežití v primitivních podmínkách jí tedy moc nepomůže. Celkově tento druh paravojenské přípravy zajištoval dříve Sokol či skauti a je fakt, že např. v 1. sv. válce se českým legionářům dosti hodil. Obávám se ale, že v dnešní době se to už poněkud rozchází s realitou. Skuteční vojenský výcvik spočívá spíše v poměrně tupém a každodenním drilu (vojáci běhají dokolečka či stále do stejného kopce), naučení se zcela automaticky obsluhovat příslušné zbraňové systémy a schopnosti vykonat rozkaz, o jehož smyslu nesmíte moc přemýšlet. POkud je v nasazení bojuje, pokud není nepotřebuje budovat "primitivní podsadové přístřeší", protože to bydlení by mu měla zajistit týlová složka. Samozřejmě neplatí např. pro SAS, ale tu asi zase 3 měsíčním výcvikem z těch odvedenců nevyrobíte.

J. Matuška 21.4.2017 14:31

Re: Takové pitomé nápady , s tou vojnou

Gr8!

J. Matuška 21.4.2017 14:30

Re: Takové pitomé nápady , s tou vojnou

Mohl by Švýcar napsat Švejka?

O. Uživatel 21.4.2017 14:29

Uživatel požádal o vymazání
A. Alda 21.4.2017 14:27

A kterou vlast mám bránit?

Tu socialistickou, které jsem z donucení a proti své vůli přísahal?

Nebo mám jit dnes bojovat za Sobotku a Babiše?

O. Uživatel 21.4.2017 14:27

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 21.4.2017 14:25

Uživatel požádal o vymazání
V. Kotas 21.4.2017 14:24

Re: Za tri mesice se nenauci ani nosit batoh.

Zrušení byl zločin na společnosti. K těm 3měsícům - 1/2roku vojny, se mohlo potupně dojít.

V. Novák 21.4.2017 14:23

Re: Přesně jak píše Aston

I nuda je součástí výcviku. Zvyšování psychické odolnosti. I soužití s 30 chlapy na cimře, kde musí být ve dvou vrstvách na bidlech. I minimální čas na hygienu, boty z nichž se na cvičení týden nezujete. I ta buzerace - povinnost udělat něco, co vám přijde nesmyslné.

Třeba je třeba není.

Děsí mě představa, že by mi to pískli a jako ČVO 635 přidělili četu filosofujících mamánků se znalostí Counter Striku a povinnost uhlídat třeba slapskou přehradu.

No, už to mám "za pár", snad to ještě vydrží... Ale po 11.9. jsem si nebyl jistý, jestli nedostanu povolávák...

O. Uživatel 21.4.2017 14:23

Uživatel požádal o vymazání
F. Šimek 21.4.2017 14:22

Re: Přesně jak píše Aston

já za to nemůžu, žes na vojně nebyl !

F. Šimek 21.4.2017 14:19

Re: Přesně jak píše Aston

jestli dobře rozumím, tak vy se budete těm hordám indiánům bránit lukem, kterej si uděláte z lískovýho prutu? Nebo vy se za tejden naučíte rozebrat-vyčistit a dát dohromady bouchačku ? Kde budete doma schovávat patrony ? Kde je budete kupovat ? U nás v COOPU je neprodávají....!!!

V. Novák 21.4.2017 14:16

Re: Takové pitomé nápady , s tou vojnou

"Národ, který nechce živit vlastní armádu, bude brzy živit cizí." ((C) Napoleon Bonaparte)

O. Uživatel 21.4.2017 14:16

Uživatel požádal o vymazání
V. Novák 21.4.2017 14:14

Re: Co pořád máte s tou základní vojenskou službou?!?

Mění.

ZVS - to byl intenzivní výcvik v přijímači, specializace, případně PŠ - a zhruba rok a půl nudy, čekání na imperialistu a z nudy vymejlení blbostí. Včetně hnusné šikany.

ZVV je prostě intenzivní výcvikm co nejrychlejší a co nejintenzivnější (samozřejmě nic pro SEALy, Specnaze, Rangery nebo Delta - to jsou NĚJACÍ specialisté!) s tím výsledkem, že si absolvent nebude představovat boj podle Ramba.

Rozdíl mezi dobrovolným a povinným je zejména v tom, že aby se člověk stal dobrovolným záložákem, musí vyvinout nějakou aktivitu v tomto směru. K tomu musí být nejen dobrovolník, ale i nadšenec. U povinného ZVV bude muset aktivitu vyvinout vyhýbač. Je to jako u transplantací - tam, kde existuje právní fikce implicitního souhlasu, je k dispozici mnohem víc orgánů než tam, kde musí potenciální dárce ještě zaživa a zdrava vyvinout úsilí a orgány aktivně předdarovat.

F. Šimek 21.4.2017 14:10

Re: Přesně jak píše Aston

perfektně-nejni co dodat !

J. Jurax 21.4.2017 14:04

Re: Když se mně narodil první syn,

Osmašedesátý a osmatřicátý jsou časté argumenty účelových pacifistů. Ovšem zabírají jen na jedince nevzdělané, nemající pojem o historii a okolnostech.

L. Kolman 21.4.2017 14:04

Re: Přesně jak píše Aston

Tak v mém případě ani nuda, ani buzerace, ale tvrdá makačka na hřišti i mimo něj. A spousta zážitků a příjemných chvil. Ale samopal jsem držel v ruce jen dvakrát, při přísaze a povinných střelbách. Ale voják by ze mě byl dobrý, nastřílel jsem na výtečnou. Vojna v mém případě jedna z nejlepších částí života. To ale nesmím říkat před ženou, ta se u toho kdysi hrozně rozčílila, když jsem při nějakém besedování s chlapy pronesl, že vojna byla nejlepší část mého života. Takže od té doby říkám, že jedna z nejlepších.

J. Jurax 21.4.2017 14:02

Re: Přesně jak píše Aston

Souhlas.

J. Jurax 21.4.2017 14:01

Re: Když se mně narodil první syn,

No, víte, hodně takových tu povinnost necítí z pouhé zbabělosti. Ono je to námaha a odříkání a přece jenom může jít perspektivně o hubu; jistě se tedy najde někdo, kdo tu povinnost pocítí a bude mne i mé blízké bránit. Já si za ně dám další drink ...

Trošku mne to připadá podobné povinnosti placení alimentů. Taky ji hodně vyčuránků necítí - nicméně vnutit ji lze a taky se to dělá.

P. Aron 21.4.2017 13:56

Re: Takové pitomé nápady , s tou vojnou

Nechci být cynik, ale v případě jaderného útoku se nejlépe postavit tváří k výbuchu. Protože živí budou závidět mrtvým :-(

J. Jurax 21.4.2017 13:55

Re: Když se mně narodil první syn,

Vlast nelze bránit z povinnosti ... tohle je hodně alternativně inteligentní, ba až blbý výrok, jenž je vlastní zejména zbabělcům.

On totiž přece jenom obvykle někdo tu povinnost pocítí a já se nebudu muset obtěžovat, že ano. Někdo mne i synka a ženu bránit bude ... a ještě těm, kdož tu povinnost pociťují, budu klnout žoldnéřů ...

Ergo - kdo se nezná ke svým povinnostem, mezi něž patří i povinnost bránit vlast a své blízké, musí být k těm povinnostem i přinucen.