15.1.2021 | Svátek má Alice


Diskuse k článku

Na tři měsíce na vojnu

Prosazuje to Jiří Čunek a nyní i Petr Robejšek za Realisty: měla by se obnovit povinná vojenská služba, tříměsíční vojenský výcvik. Mívali jsme dvouletou vojenskou službu a vposledku se hon na modrou knížku stal národním sportem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Neveselý 21.4.2017 12:05

Re: Buď 3roky, nebo nic.

vás zapomněli oddělit

V. Novák 21.4.2017 12:04

Re: Je třeba buď úplně zrušit brannou povinnost, nebo

Těch, co si nevyřvali invaliďák ano.

Takže vlastně skoro ne...

V. Kříž 21.4.2017 12:04

povinná vojenská služba...

... není naprd, brancům lepší se fyzička, většinou poprvé od rodiny, naučit se poslouchat atd., atd. jak dlouho by měla trvat, nevím, rozhodně by ale výcvik neměl být směřován k nějakým vojenským odbornostem. bohužel zelené mozky, už celá stalení stejné, nedovedou vymyslet pro ty kluky náplň, která by jim pro další život byla prospěšná, a tak se vyžívají v pochodových cvičeních a nástupech před budovou a podobných zhovadilostech

M. Prokop 21.4.2017 11:56

Re: k tomu je třeba si položit dvě..

Obávám se, že ti, kdo by na podobnou romantiku měli buňky, tak jsou dávno v dobrovolných zálohách a zbytek se vám na to prostě vyssere.

M. Krátký 21.4.2017 11:50

Re: k tomu je třeba si položit dvě..

Jo, to by pro začátek určitě šlo - takovej skoro letní čundr a trochu disciplíny - však o tom píšu někde skoro dole - v 9,27. Ze začátku zmatky a pak by se to postupně urovnalo - než se v tříměsíčních cyklech ta banda bažantů něčemu naučí - samozřejmě, že by ty první cykly nebyly v zimě a ve sněhu - hezký den

P. Hlosta 21.4.2017 11:50

Re: k tomu je třeba si položit dvě..

Základní výcvik se střelnou zbraní na konci tříměsíčního pobytu by neměl být problém. Naučit se zacházet s pistolí a samopalem je otázkou dvou - třech dnů, když je absolvent úplný blbec. Po výcviku ihned zbraně odebrat! Tu ať si v civilu obstarají a chodí s ní cvičit do odborně vedených střelnic. Tohle nemá být moderní armáda! To má být jakás takás schopnost jednou bránit vlast. není to sice nic moc, ale aspoň pro začátek něco, když ne nic. ;-)

P. Hlosta 21.4.2017 11:45

Re: PADESÁTÁ LÉTA SE VRACÍ

Mně to připomíná obrázky Jehovistů, jak se šťastní vyvolení radují z Ráje na Zemi. ;-)))

M. Prokop 21.4.2017 11:43

Re: k tomu je třeba si položit dvě..

Pak ovšem budou mít výcvik jako od skautů, dokud ti do přírody směli bez kontrol z hygieny, ovšem vojenských dovedností moderní armády moc nepochytí.

M. Prokop 21.4.2017 11:42

(zbytek byl jen o buzeraci)

Kdyby jen "o". To BYLA čistá buzerace dle všech předpisů.

M. Prokop 21.4.2017 11:40

Re: Buď 3roky, nebo nic.

Naštěstí jste zde vy a vy jim to názorně objasníte. :-P

P. Hlosta 21.4.2017 11:38

Re: k tomu je třeba si položit dvě..

Vy máte tu všeobecně zažitou představu o výcviku armády. Pro vás je samozřejmě nutné, aby byly kasárna se vším vybavením. Tj. palandy s přikrývkami v teple budov, jako i dodávanou menáž až pod nos do ešusů. Stejně tak buzerák s lampasáky věčně řvoucími, co jistí bobečkům nebohým bezpečí a ohcranu před přírodními živly a aby se probůh eporanili. K tomu je zapotřebí množství prostředků v podobě aut, co vozí zásoby do těch kasáren plných k fyzické námaze nepřipravených nešťastníků. Vyvážená strava, teplo, starání se aby se včas dostavili na místo společného jídla a přednášky o vojenství. Pravidelná strava ve vysoké kvalitě, zábava o volném čase a nezbytné buzerování k jednotnému kroku, či udržení fyzičky. ;-)))

Já mám jinou představu. Že by se uprostřed lesů, luk a hájů přivezlo určité množství oněch tříměsíčňářů, rozdalo by se jim vcelku primitivní nářadí, dal manuál ke stavbě primitivního podsadového přístřeší z dřeva a celt, taky kotlík a potraviny na osobu k možné úpravě teplem, co si sami stvoří. Teplo a sucho by si museli zajistit sami, třeba v četách čtyř až šesti a plno dalších fajnovostí primitivního přežití v drsné přírodě. Déšť, mráz, sníh, pražící slunce, to by bylo nepříjemná okolnost, ale podmínkou k překonání v přežití. Nepřežiješ? Nevadí! Nemáš spoleh na kamarády? Nevadí! Co uděláš špatně, to jistě vadí, ovšem tobě, protože jsi měl makat! Po třech měsících určitě by každý věděl, jak je dobře, když se mákne na svém přežití.

To jsou možná hodně naivní představy, že by si to lajzla politická garnitura, takhle zacházet s občany. A tak bych volil úlevu pro málo odvážné a ne zdatné, že by si odmakali v předem vybraných zaměstnáních bez nároku na plat ony tři měsíce. Případné zašívání pak trestat prodlužováním toho období, až třeba do krajnosti. Určitě můj náhled je nepropracovaný, ale jako základ pro úsporné řešení všeobecné vojenské povinnosti bych to doporučil.

Ale jak píšu, každý máme jiný názor na zabezpečení a výcvik na vojně. ;-))

M. Berka 21.4.2017 11:37

Z té korektnosti se asi

potentočkuju... Tak v Německu útočl Němec, ruského původu, ale ve Francii útočili Francouzi... Např. Youssoufa El Osriho, typický Francouz... :D :D :D

Jděte s tím už někam... Arab = Němec, ale když to není muslim, tak se uvede jakého je původu. Fakt duchaplné...

S. Tomáš 21.4.2017 11:27

Buď 3roky, nebo nic.

Za 3 měsíce nejsou odděleni ani duševně nemocní jedinci, kteří - pokud se nezastřelí sami - jsou odesíláni do léčebny. Některá armádní technika a činnost jsou už tak složité, že je ani nejnadanější nezvládne za 2 roky. Ale to pražské modré knížky nikdy nepochopí.

J. Růžička 21.4.2017 11:26

Přiblblá socanská trapárna

ostatně jako vše, co sosani činí.

M. Moravcová 21.4.2017 11:23

Re: Archaické povinnosti. A práva?

souhlasím také

F. Doušek 21.4.2017 11:23

Re: PADESÁTÁ LÉTA SE VRACÍ

Florenc 13,30.

K. Němec 21.4.2017 11:20

Re: PADESÁTÁ LÉTA SE VRACÍ

Když se tu objevily kdysi předvolební plakáty na nichž byla Buzková, Gross a Zeman, říkali jsme tomu "máma s tátou vedou kluka k holiči". Na tomhle se lidová tvořivost vyřádí spolehlivě ještě lépe. :-)

I. Břízová 21.4.2017 11:20

Re: PADESÁTÁ LÉTA SE VRACÍ

Škoda, že jim tam nepřimalovali Hillari. Omlazenou. To by byl úspěch zaručen.:-))

F. Doušek 21.4.2017 11:17

Re: Byl to teroristický čin? Jisté to není

Sergej B.

J. Fridrich 21.4.2017 11:14

Re: Za tri mesice se nenauci ani nosit batoh.

Jaxi-taxi jsem nic nezapoměl, jen mne napadlo, že z vás - tedy vy a a vaše čuba - by opravdu byla krásná a nezdolatelná ochrana hranic.. Jen se musíte naučit ovládat vaši špuntovku..

F. Doušek 21.4.2017 11:12

Re: PADESÁTÁ LÉTA SE VRACÍ

Že by ta americká agentůra?

F. Doušek 21.4.2017 11:11

Re: Byl to teroristický čin? Jisté to není

Rozhodně to podporuje poslední větu pana Matušky. A to neokecáte.

O. Mayer 21.4.2017 10:59

k tomu je třeba si položit dvě..

základní otázky 1. co to přinese z hlediska naší obranyschopnosti 2. co to bude stát:

ad 1 - naprosto nic. 3 měsíční kvazivojenský výcvyk je tak na úrovni teambuildingu (event. lze použít max. na etnické čistky) Při střetu s reálnou armádou podobné těleso vydrží řadově několik minut. Koneckonců, lze odhadnout že základní vojenská služba 2 roky v ČSLA měla v sobě právě ty čisté 3 měsíce skutečně vojenského výcvyku (zbytek byl jen o buzeraci)a na konci komunismu jsme jako stát nebyli schopni dát dohromady bojeschopnou jednotku ke skutečně operačnímu nasazení.

ad 2- neskutečné prachy. Je třeba si představit náklady na kasárna, cvičáky, výstroj... až po plat pro zupáky, kteří ten výcvik povedou (profesionální armáda na tohle nemá čas, musí cvičit, aby byla bojeschopná). Náklady na odvedeneckou armády u nás za koministů, jestli se nepletu, činily 18% HDP (s výše zmíněných mizivým efektem z hlediska obranyschopnosti)- pochybuju že i přes snížení presenční služby na 3 měsíce by byly zase tak řádově nižší.

Chápu že zmínění pánové potřebují nějaké volební téma, ale tohle je reálná (slušně řečeno) ptákovina. Pokud jim opravdu leží na srdci naše obranyschopnost, měli by třeba plédovat za navýšení (resp. alespoň naplnění) počtu organizovaných záloh a zlepšování (resp. alespoň nekažení)vztahu/koordinace s našimi spojenci.

P. Boublíková 21.4.2017 10:58

Re: PADESÁTÁ LÉTA SE VRACÍ

Škoda že neukazuje zuby, ve dvaceti je měl ještě dost křivé. :-)

F. Šimek 21.4.2017 10:56

Re: PADESÁTÁ LÉTA SE VRACÍ

moooc hezký, ale mě se víc líbí ten mladej FERI z topky. Až se společně vyfotí s kalouskem -knížetem a s tím zpěvákem, co v parlamentu zpívá- to nebude mít chybu !!!

I. Břízová 21.4.2017 10:55

Re: PADESÁTÁ LÉTA SE VRACÍ

Tak jsem na to chvíli koukala, ale pořád mi není jasné, jestli si z nich někdo vystřelil, nebo to snad dokonce myslí vážně. To se jim teda opravdu povedlo!!!

A. Trick 21.4.2017 10:49

Re: PADESÁTÁ LÉTA SE VRACÍ

Týý voe! Sobotka je fešák.

J. Vobr 21.4.2017 10:45

PADESÁTÁ LÉTA SE VRACÍ

https://www.novinky.cz/domaci/435692-krasni-mladi-volitelni-cssd-na-maluvce-vylepsila-vedeni-partaje.html

TO SE MUSÍ VIDĚT !!!

J. Anděl 21.4.2017 10:45

Re: Už vidím

Těch pár nagelovaných univerzálních bytostí s propadlými hrudními košíčky se nijak zásadně neliší od Kyslíka z Chlapců a chlapů, které si pamatuji z dětství.

Když zajdete někam na boulder, do posilky, mezi bikery atp., možná uvidíte, že "dnešní" nejsou zdaleka jen nagelovaní metrosexuálové s propadlými hrudníčky.

J. Vobr 21.4.2017 10:39

VANDAS-NÁČELNÍK VOJENSKÉ KATEDRY ČVUT

:-)))

:-)))