Neviditelný pes

Mýtus o stotisícové demonstraci

12.5.2012

Senzace mají ráda všechna média na celém světě a jejich serióznost se pozná podle toho, v jaké frekvenci se v nich tyto události vyskytují. Nicméně taková demonstrace odborářů je natolik závažná událost, že o ní pochopitelně noviny, televize i rozhlas referovat musí. Jde jen o to, jak objektivně a nezaujatě bude protivládní protest popsán konzumentům zpravodajství.

Na tom se podepisuje i závislost daného média na čtenosti či sledovanosti. Hlouček pomatenců mávajících jedním transparentem ničí pozornost nepřitáhne, a tak se musí napsat, že protestu se zúčastnilo několik desítek studentů (učitelů, domovnic... podle profese shromážděných). Jak se někde sejde pár desítek naštvaných občanů hulákajících protivládní či aspoň protiministerská hesla, už je z toho pětisethlavá demonstrace, a shromáždí-li se jich víc jak tisícovka, často se čísla vyhoupnou o řád výš.

Nejinak tomu bylo i s nedávnou protivládní demonstrací odborářů a levicových spolků. Odboráři, kteří svou demonstraci mohli vidět leda z tribuny, ihned hlásili číslo sto tisíc účastníků. Všechna média to bez ověření a hlavně bez přemýšlení zbaštila a tlumočila dál. Policie později počet lidí v davu snížila na nějakých osmdesát tisíc, i tak to ale bylo vysoké číslo.

Náš deník se těmito demagogickými ciframi zabýval několikrát. Jednou jsme prokázali lživost údajů uváděných odboráři už před pěti lety (MÉDIA: Desetitisíce odborářů? Kecy! a Demonstrace: Kolikpak jich vlastně bylo?), podruhé letos koncem dubna, krátce po oné údajně stotisícové demonstraci (DEMONSTRACE: K počtu účastníků na Václaváku). Autor posledně jmenovaného článku dospěl na základě rozboru obrazových materiálů k číslu 26 tisíc - a to byl ještě nesmírně tolerantní a benevolentní, takže cifra je hodně nadsazená.

Jak ale včera dokázal v Mladé frontě Dnes bývalý statik Ivo Šteiner, skutečný počet demonstrantů nedosáhl ani deseti tisíc! Že si odboráři z ČMKOS, tohoto reliktu bolševického ROH, vymýšlejí, aby dodali váhu svým požadavkům, je celkem logické. Naši novináři by jim ale neměli na tak průhledné lži skákat a všechna jimi uváděná data by měli pečlivě prověřovat. Bude zajímavé sledovat odborového bosse Jaroslava Zavadila a jeho soudruhy (případně i jejich kumpány z ČSSD), jak a zda vůbec na článek v MF Dnes zareagují.

Neviditelný pes je deník, jenž je pod rozlišovací schopností pánů z (bývalého Penzijního) ústavu na Churchillově náměstí, MF Dnes má ale mnohem větší okruh čtenářů. Tvrzení pana Šteinera jsou natolik závažná, že by se k nim odboráři vyjádřit měli. Zároveň by ale měli svá čísla o stotisícové demonstraci hodnověrně dokázat. Houf demonstrantů na Václavském náměstí viděný rozšířenými zorničkami odboráře na tribuně žádným důkazem není.zpět na článek