25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

Myš, která zařvala

To byl takový film kdysi, o fiktivním státě, který si chtěl přilepšit podle zásady, že země dostane štědrou pomoc, když prohraje válku s Amerikou. V roli myši se teď ocitl filipínský prezident Duterte.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jelínek 25.4.2019 8:28

Re: Kdo vyhlásí válku Německu a Polsku?

Co kdybychom vyhlásili válku každý sám sobě?

D. Polanský 25.4.2019 8:21

Jistě nepořádek se nemá dělat,

ale měla by něco dělat i výroba, tedy technologie. Starám se malou zahradu, je tam i stará betonová nádrž obdélníkového tvaru na vodu, chtěl jsem na ní dát poklop. Jednoduše vedle sebe položené 2 kusy umělohmotného materiálu, který by neměl velký ohyb. Kdepak, nic takového se zatím nevyrábí. Tak udělám asi dřevěný rám, koupím zbytečně drahý průhledný umělohmotný materiál, připevním jej na rám, který natřu nějakou kvalitnější barvou, co vydrží kapánek vlhkost. Ale zbytečně složité. Poláci vám vyrobí kompostér z umělé hmoty. Pevnost nic moc, za pět let se rozpadl. Proč na materiálu šetří, když se všude povaluje?

M. Varadinková 25.4.2019 8:18

Většina plastů se dá spálit neškodně

To jsou ty plasty, které obsahují jen uhlík, vodík a kyslík. Tedy polyethylen, polypropylen, polyethylentereftalát (PET), tedy naprostá většina obalových materiálů. Samozřejmě musí jít o jejich dokonalé spálení na CO2 a vodu, čehož se nedosáhne venku na ohýnku ani doma v kamnech, ale ve spalovně, kde je zajištěna dostatečně vysoká teplota a optimální přísun vzduchu. Problém je s plasty, které obsahují atomy dalších prvků, jako je chlór (polyvinylchlorid - PVC), fluór (polytetrafluoretylen - teflon), dusík (polyamid - silon,nylon nebo třeba polyakrylonitril - PAN). Z těch mohou spalováním vznikat škodlivé látky, které by bylo záhodno ze spalin odloučit.

P. Boublíková 25.4.2019 8:03

"Plast" je široký pojem

Ani kovový odpad nejde recyklovat hromadně, musí se dotřídit. Stejně se to bude muset udělat s plasty.

Tak co třeba roztřídit plasty na recyklovatelné a nerecyklovatelné, ty druhé spálit v malé elektrárně, jejíž energie by se hned vedle využila na tavení recyklovatelných plastů a výrobu různých předmětů? Plastové tašky na střechy, plastové díly na nějaké ohrady - ploty , plastové dlaždice a tak. Šlo by to?

Zákaz platových uchošťourů mnpho nepomůže. Kromě toho, moje kočičky by si neměly s čím hrát :-)

P. Hlosta 25.4.2019 8:16

Re: "Plast" je široký pojem

Já bych navrhoval, coby pravičák, aby se u firem zpracovávajících odpad zrušily daně ze zisku. Byla by to exploze zájmu o tento obor. Pořád se ale problémy řeší tím, že se naopak daně rozšíří. Celá EU by měla reformovat daňový systém! Pokud má vůbec EU jaký smysl.

J. Hejna 25.4.2019 8:59

Re: "Plast" je široký pojem

EU smysl má.

Ale jenom pro lehkoživky z brusele.

F. Doušek 25.4.2019 8:26

Re: "Plast" je široký pojem

V Dubé u České Lípy běží ve zkušebním provozu jakási plazmová spalovna vyvinutá provozující firmou. Údajně je velice účinná.

F. Doušek 25.4.2019 8:31

Re: "Plast" je široký pojem

Zde je odkaz:

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/skladky-spalovny-konec.A181204_443194_ekonomika_mato

J. Matuška 25.4.2019 10:46

Re: "Plast" je široký pojem

Pane Doušku, díky za odkaz. Nejsem expert na likvidaci odpadů. Instinkt mi napovídá, že SPALOVÁNÍ na úrovni technologií 21. století, sice není jedinou cestou, ale jednou nejvýznamnější. Nakonec zvítězí navzdory "ekologistům", kteří jakmile slyší o ́spalovnách ́ vidí černý kouř a smrad z komínů.

Italové v referendu se postavili PROTI jádru. V jednom článku expert kritizoval výsledek, ale jako největší problém viděl v tom, že se tím zpomalil další výzkum plazmových reaktorů. Jak to je s využitím MALÝCH jaderných elektráren? V Německu můžeme vidět, co tito novodobí blouznivci dokáží nadělat za škody se zavíráním jaderných elekráren. Strach z Černobylu, Fukušimy pomohl vygumoval mozky.

Greta tomu zelenému šílenství nasazuje korunu...

R. Meišner 25.4.2019 7:56

malá oprava

film je z roku 1959 a nejmenuje se myš, která zařvala, nýbrž myš, která řvala. ale to je maličkost-horší je že uvědomělí Evropané třídí a třídí a ostatní netřídí a netřídí---a ti ostatní produkují 95% světového odpadu, který se nachází v mořích. --a opět jsme u střetu civilizovaných lidí s primitivy. co s tím?

P. Hlosta 25.4.2019 8:11

Re: malá oprava

Oblíbená je náprava s pomocí zvýšených daní. 5% lidstva si zvedne daně, aby napravovali to, co 95% lidstva způsobí. Ale něco na tom je. Primitivové z třetího světa nevynalezli plasty a jiné vychytávky odpadu. Oni nevyvinuli balící systémy zboží k nim dodávané. Měli svou přírodní špínu, která přirozeně se rozpadala. Proč asi mají z většiny tihle jednu svou ruku za nečistou a nesmí s ní nic vykonávat co jim náboženství zakazuje? Protože ani ten papír na utření perdele neznali a museli to řešit rukou a pískem! Tak primitivové se dokáží akorát rozmnožovat, což je podporované tou 5% částí lidstva, že z nich budou levní pracanti a ovlivnitelní voliči demokratického systému.

P. Hlosta 25.4.2019 7:44

Kde je ta 100% recyklace?

Před pár lety v ČT byl dokument z jistého Rakouského města o tom, že tam mají 100% recyklaci odpadů. Skutečně vymakané a hromady od skla, přes plasty na zpracování dál, až po vzácné kovy, byly výdělkem toho města a rozhodně ne malým. Už jen z tohoto filmu jsem s nadšením začal s rodinou třídit odpady a chválím naši obec za kvalitní starost o to. Obcí probíhá silnice 1.tř. a tak hovadská prasata z aut vyhazují odpad. Takové lidi bych odsoudil k několikaletému trestu prací na úklid veřejných prostor.

Nostalgicky občas vzpomenu na dřívější výkup lahví. Dnes se vyhazuje sklo, navýšený je plastový odpad a bylo i slyšet ze světa, že jsme udělali velkou chybu zrušením komplexního výkupu lahví. Na jistém turisticky zajímavém místě jsem sice našel zavřenou hospodu, ale nadšenci vybudovanou osvětu o nepřípustnosti odhazovat odpadky v přírodě. Tabulka například uváděla čas rozpadu druhů odpadků. Překvapilo mně, že i vajgl cigaret se rozpadá víc jak pět let. Ač kuřák, myslím prakticky nikdy neodhodím vajgla a skončí v odpadech. Sklo se rozpadá tisíce let, plast se sice rozpadá, i sto let, ale zbude po něm mikroplast. Nejlépe je na tom papír, ovšem barviva z něj jsou při rozpadání jedovatá. Taky se železem je to příznivé, protože to rez zlikviduje časem. Nebyl tam uveden čas, kdy se rozpadne lidský odpad, tedy prasata, která ne že netřídí odpad, ale dělají ho přímo do přírody a naprosto bez svědomí. Fascinuje mně, jak zničené jsou dlažby(esteticky) odpadem žvýkaček. Co za prase to musí být, které vyplivne žvýkačku na dlažbu...

Býval jsem v mládí tramp a po nás, na což jsme byli hrdí, se nenašla v přírodě ani stopa. A to jsme spali pod širákem, vařili si na ohni a hodně se bavili bujnými večery. Měli jsme totiž skautskou výchovu. Bez takové výchovy je naše planeta odsouzená k zániku. Co ale platné, když recyklace nenásleduje po třídění odpadu?! Už měla být 100%ní!

J. Pokoutný 25.4.2019 8:21

Re: Kde je ta 100% recyklace?

Máme trochu různé zkušenosti. Od jednoho srubu ve skalách jsme v mládí za víkend odnesli i 3-5 velké igeliťáky všemožného bordelu (+ samozřejmě to, co jsme nadělali sami). Ale i ve skautu se třeba plechovky vypalovaly a zahrabávaly.

J. Schwarz 25.4.2019 8:52

Re: Kde je ta 100% recyklace?

Plastů je spousta druhů a běžný člověk netuší co je co. Když se všechno naháže do kontejneru "plasty" tak se to musí ručně přebrat a to je velmi drahé... Jestli by nestálo zato sbírat zvlášť PET lahve, zvlášť víčka a pak třeba obalový polystyren a na ostatní se vykašlat a spálit ve spalovně...

P. Kučera 25.4.2019 7:25

Kde je asi poslední příčina?

Oficiální globální úsilí (nebo už boj?) za ozdravění planety nás, všechny lidi, přinutí neodhazovat odpadky, jezdit jen v "čistých" automobilech (nejspíš šlapacích), vyrábět elektřinu jen z vody, větru a slunce a samozřejmě nekouřit a nepít alkohol, o drogách nemluvě. Konečně zeleným došlo, jak velký zločin je létat letadlem, ba i se plavit na motorových lodích. Tady snad jen větroně (nebo ještě lépe rogala) a plachetnice - ačkoli, i to rogalo a plachetnici musí někdo "špinavě" vyrobit. Takže nakonec bude nejlepší sedět doma v chýši, kterou jsme si sami z bláta uplácali, nebudeme cestovat (turista je přece zločinec, ničící autentickou kulturu domorodců), nebudeme ani číst knihy (papírny přece tak znečišťují řeky!) a mýt se budeme bez mýdla v nejbližším potoku. Televize, rádio, telefony a počítače? Ne!, stejně jsou odporně levicové či pravicové (račte si vybrat) a jsou příčinou debilizace.

Člověk se potom (v tomto cílovém stavu) stane plně humánní a stejně cenný jako kterýkoli jiný živáček na Zemi. Že se při tomto cílovém způsobu života uživí jen zlomek dnešního počtu populace homo sapiens sapiens, z toho vyplyne jaksi samo sebou, aniž se bude muset tato poslední příčina explicitně vyslovit.

Dobrý den.

M. Němec 25.4.2019 7:33

Re: Kde je asi poslední příčina?

To je zákon života, pane Kučero.

Vemte si vrabčáky - kolik jich bylo dřív, pak téměř nebyli vidět, a dneska už ( a pěkně tlusťoučký ) lítaj v hojném počtu, jako by se nechumelilo.

No a to samý se stane s lidstvem.

V. Hájková 25.4.2019 7:38

Re: Kde je asi poslední příčina?

Vaše první část ironizující - budiž :) . Máte na to plné právo . Bohužel chybí Vám v příspěvku řešení ! Nebo vy snad nevidíte jak se život na planetě sune k tragedii?

V. Kolman 25.4.2019 8:16

Re: Kde je asi poslední příčina?

Řešení paní Hájková? "Řešení" vymysleli před drahnými lety v Číně. Jedno dítě a dost! Ostatní nemilostdně (i nenarozené) povraždit!

Je ta ale velmi vachrlaté "řešení" a rozumní LIDÉ ho asi nebudou používat. Antikoncepce? Dobré řešení, ale budou jí dodržovat všichni a na celém světě? Kdo a jak je k tomu donutí? Nepustit do Evropy občany jiných světadílů, kteří se množí jako králící a kulometem střílet na hranicích ty, kteří se o vniknutí do Evropy přesto pokusí? Omezit zdravotní a potravinovou pomoc Africe......? A teď babo (to nebylo pochopitelně na vás) raď!

On má nakonec nejspíš pravdu pan Janyška, že vše vyřeší "spontánní řád" přírody. Něco v tom smyslu naznačil svého času už pan Darwin. Pro lidstvo to ale nebude nic příjemného.

J. Holíček 25.4.2019 10:46

Re: Kde je asi poslední příčina?

Jak vymysleli, tak zrušili. Ohlídat se to nedá. :-))

P. Kučera 25.4.2019 9:18

Re: Kde je asi poslední příčina?

Paní Hájková, řešení jsem tu už zmínil vícekrát. To humánní je přesvědčit obyvatele třetího světa, aby měli po několik generací v průměru jen plus mínus jedno dítě (což je holá utopie) - zatím se tomu přibližuje pouze Západ. Ostatní možnosti už nejsou řešení, ale samovolný pohyb: hladomory, gigantické migrace, války. Račme si vybrat.

P. Hlosta 25.4.2019 8:01

Re: Kde je asi poslední příčina?

Podle vaší ironie usuzuji, že jste odpůrce zdravého rozumu a nechcete podřizovat lidi té prosté věci, jako je odpad po sobě uklidit a využít jej. Ptactvo nebeské sice je vděčné za lidské skládky a někde i medvědi se tam přiživují s liškami, ale to neřeší, co bude s odpadem na planetě dál. V Tichém oceánu je plovoucí "ostrov", před lety už velikosti Francie, z plastového odpadu. To proudy moří a oceánů způsobily, že se odpad shromažďuje na jednom místě. Tak jezme ryby, protože jsou zdravé. Zvěřina taky má svou výživovou cenu. No a drůbež chovaná přírodně si taky ráda hrábne do odpadků, co je člověk stvoří.

Homo sapiens recens je zhusta blb. To přinesla doba blahobytu. Civilizace současná se vyznačuje vysokou možností blahobytu, ovšem lidé si neuvědomují, že vlastně musí za to platit a mnohdy to dopadá fatálně. A tak je vlastně pravda, že velká část homo sapiens recens by měla jít žít úplně primitivně do blátěných chýší a zdechnout v nich hlady, protože na civilizovaný svět nemají dost vlastní odpovědnosti.

P. Kučera 25.4.2019 9:23

Re: Kde je asi poslední příčina?

Pane Hlosto, můj dnešní text je samozřejmě velmi nadsazený, s vašimi závěry souhlasím. (Pozn.: Včera jsem s několikahodinovým zpožděním reagoval na vaše výhrady. Vracíte se někdy zpět k diskusi? Podle mne to bylo dost důležité.)

P. Hlosta 25.4.2019 9:31

Re: Kde je asi poslední příčina?

Nestíhám se vracet. ;-))

J. Pokoutný 25.4.2019 8:17

Re: Kde je asi poslední příčina?

Zapomněl jste zmínit, že se na rozdíl od středověku a antiky nebude ani smět jezdit na koni, neb a) prdí metan a b) je to týrání zvířat. Takže se vrátíme k metodám andských domorodců a začneme běhat.

P. Kučera 25.4.2019 9:31

Re: Kde je asi poslední příčina?

Pane Pokoutný, to jsem si myslel hlavně o masovém chovu skotu (jejich emise produkují ve Švýcarsku víc skleníkových plynů než všechny automobily). Ale pečlivějším pátráním jsem zjistil, že u toho skotu nejsou hlavním zlem jejich větry, ale říhání při přežvykování. Což u koní nehrozí, navíc je jich 100x méně než skotu.

A. Trick 25.4.2019 7:17

Není to dávno

co se tvrdilo, že "Pan TRH všechno vyřeší".

V. Kotas 25.4.2019 7:22

Re: Není to dávno

Kdyby jen to.

P. Manda 25.4.2019 7:38

Re: Není to dávno

co to sem motáte ? Rudý noku. Trh je záležitost ekonomická. Vaší impotenci také nevyřeší. A svádět to na trh asi budete, že.

A. Trick 25.4.2019 8:40

Re: Není to dávno

Svobodný pitomče, obaly a výrobky z plastu jsou též záležitost ekonomická.

M. Němec 25.4.2019 7:09

Odpady jsou velkou hrozbou světa

Jako kluk jsem hltal knihy o antice a např.V.Zamarovského jsem mohl citovat zpaměti. Říkal jsem si, jednou se tam podíváš .

Asi před 4 roky jsem byl skrzevá pyramidy a Luxor v Egyptě, památky okay, ale ten neskutečnej arabskej bordel všude, kam oko pohlédlo, to jsem nevydejchal a přísahal v chlazené místnosti Egyptologického muzea v Cairu faraónovi Sepimu I. do tváře, že do severní Afriky už nikdy.

Prasata brzo zasviněj celou zeměkouli.