16.1.2021 | Svátek má Ctirad


Můžou za to hospodský!

9.12.2020

Někdo to odskákat musí a momentálně jsou na paškále hospodští. Deklarované parametry PES 3 nevydržely ani týden a už se posunula zavírací hodina na osm večer. Je to pořád stejná píseň a zapěli jsme ji zde mockrát: aby lidé dodržovali nějaké omezení, potřebují jasné a přesvědčivé vysvětlení, že je to tak třeba. 

Zavřené obchody s potravinami v neděli, aby byl v sobotu větší nával? Vysvětlení jsme se nedočkali. S těmi hospodami je to už složitější, přece jen duch Techtle Mechtle s okřídleným brčkem vznáší se nad vodami. Je jasné, že kolem půlnoci, když mají lidé upito, vyvádějí i jiné věci, než že sdílejí brčko. Na pokecání s kamarády, eventuálně na večeři je zavírací hodina ve 22 hodin… dejme tomu. Zažil jsem Anglii, když v ní ještě byl pořádek, a tam se hospody taky zavíraly v deset a neexistovalo, že by to někdo přetáhl. Ale zavřít v osm? To tam nemusím chodit. A jestli právě o toto šlo, je to všivárna, protože tak to v kánonu PES napsané není.

Vladimír Iljič Zaorálek hovoří o tom, že nezbedné hospodské dlužno posadit na 48 hodin za katr. Vysmáli se mu prakticky všichni, ale na to on už je zvyklý a asi mu to ani moc nevadí. Nedalo by se uvažovat o jiné páce? Kdyby hospoda zůstala přes čáru a policajti by ji museli zavírat, co kdyby… třeba při opakování… přišla o státní kovidovou podporu? Dvoumilionová pokuta je očividný nesmysl. Ale utažený kohoutek penězovodu, o tom by se možná uvažovat dalo.

Kdyby se uvažovalo logicky, což se u nás nenosí.

Jelikož tomu tak je, hospody mají zavírat v osm, nikdo to nevysvětlil a neobhájil, hospodští se budou bouřit, policajti na ně budou dělat nájezdy (jistě neradi, protože ani oni jistě nevědí, proč to tak je) a z toho všeho bude nelad v zemi jako jediný očividný výsledek. Pak není divu, že jsme v žebříčku 53 zemí světa na 49. místě, pravda, před Belgií a jen 4 příčky pod Francií.

************************************************************************************************

Barbora a zlatý robot

Nový sci-fi román Ondřeje Neffa nazvaný Barbora a zlatý robot je tentokrát určen starším dětem, ale i dospělým, kteří ještě nezapomněli na romantiku čtení dobrodružných příběhů někde na větvi v koruně stromu.
Sledujeme v něm partu dětí, které se narodily po nouzovém přistání výzkumné kosmické lodi na planetě Botera. Jsou doma ve světě, který jejich rodičům připadá cizí a nepřátelský. Jsou tu chodící stromy a žijí tu bytosti se schopnostmi přesahujícími běžné chápání.
Barbora a její kamarádka, boteranská dívenka Pavučinka, postupně odhalují to, co rodiče tajili. Proč se najednou objevil Zlatý robot a jaký je jeho úkol? Proč vlastně kosmická loď musela na planetě přistát? Jaká byla role admirála Harolda, jejího velitele? Při pátrání po kořenu záhad vás povedou ilustrace mistra comicsového vyprávění Karla Jerieho, díky němuž se podařilo vydat skutečný knižní klenot.

Dopřejte ho svým dětem pod stromeček, je k dostání ve všech knihkupectvích i na webu Albatros Media.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.