19.9.2020 | Svátek má Zita


Mraky nad Škodovkou

4.8.2020

Ono se to už tušilo delší dobu. Připomenu dohady o tom, že se Superb přestane dělat v Česku, a taky se šeptalo, že Volkswagenu se úspěch Škody moc nelíbí. On ten úspěch v posledních deseti letech je až neuvěřitelný. Před deseti lety byla octavia auto solidní, ale totálně nezábavné. No a pak v roce 2012 nastoupila její třetí generace a dnes patří octavia k nejelegantnějším vozům střední třídy na evropských a nejen evropských silnicích. 

Obrovskou zásluhu na tom měl i slovenský designer Jozef Kabaň. Už to, že si ho Škoda nedokázala udržet, takže v roce 2017 přešel do BMW, bylo hrozivé znamení. No a letos v létě odvolali Bernharda Maiera a od pondělka je jasné, že ho nahradí Thomas Schäfer. O Maierovi víme, že je to člověk nesmírně schopný a pro škodovku žil. O záměrech Thomase Schäfera víme málo a můžeme jen odhadovat z toho, co se k nám z Německa doneslo: že je ta Škoda drze úspěšná a je nutno jí srazit hřebínek, aby vyráběla šoufl laciná auta pro podřadné východní trhy.

Takto si vykládám uhlazené řeči o diverzifikaci výrobního programu.

Ono to samozřejmě nenastane hned, devastace průmyslového odvětví netrvá ze dne na den. A navíc, mraky se stahují i nad celým koncernem VW a celým automobilovým průmyslem Evropy. Na vztahu momentálně vládnoucích elit k autoprůmyslu je patrná ideologická nenávist. Symbolem ničení životního prostředí nejsou zaoceánské koráby s komíny o rozměrech mrakodrapu, vezoucí z Thajska a Číny tuny mizerných umělohmotných triček na tři použití, symbolem je automobil a ten je třeba zničit. Nahradit ho má jízdní kolo, eventuálně elektromobil, přičemž je třeba nejdřív zrušit elektrárny. Šílené předpisy o emisích a pokutách za emise neplatí jen pro škodovku, platí pro celé odvětví.

Odchodu Bernharda Maiera je třeba litovat a určitě končí slavná éra Škody Auto. Uvidíme, zda bude následovat jen méně slavná, nebo katastrofální éra. A než se dočkáme, můžeme si pro ukrácení dlouhé chvíle číst pohádku o blbci, který si podřízl slepici nesoucí zlatá vejce, aby si uklohnil polívku.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.