Neviditelný pes

Místo strachu respekt

30.10.2020

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný přislíbil, že rozhodnutí budou vycházet z dat, jež budou sdílená a všem srozumitelná. Detaily sdělí veřejnosti v pátek. Rozhodování na základě dat, to je jistě chvályhodné předsevzetí, jenom je s podivem, zda se to doposud nedělo z dat. 

Podstatné ale je, že by to měla být data sdílená, chápu to jako sdílená s veřejností. To se zjevně nedělo – rozruch přece vyvolal dokument uniklý z ÚZIS a zveřejněná deníkem Echo24, podle něhož se lidé nejvíc nakazí v práci (39 %) doma (22 %) a bůhvíkde (14,5 %), kdežto na společenských akcích jen 1 % (viz zde). Je kupodivu, že takový dokument se dostal na veřejnost jen přes média. Není to tedy příklad „sdílení dat“, jak o tom hovoří nový ministr zdravotnictví.

Ovšem data, která dnes mimořádně zajímají veřejnost, se týkají konspirativní schůzky exministra Prymuly, šedé eminence režimu Faltýnka a ředitele Havrlanta v prostorách restaurace Rio´s. Hodně nesdílená data naznačují, že se tam probíral pilotní projekt plošného testování, oceněný na 3,5 miliardy. Nový ministr Blatný s tím nemá nic, ale naprosto nic společného. Nicméně agendu po předchůdci převezme. Měl by vědět, že kromě strachu z epidemie je třeba rozptýlit i strach, že si na národním (a celosvětovém) neštěstí zase někdo namastí kapsu. Doufejme tedy, že ministr Blatný bude vše probírat v kanceláři za přítomnosti osob, které mají s tématem čitelnou souvislost.

Ve čtvrtek v podvečer přišla zpráva, že reprodukční číslo kleslo na 1,1, přičemž v průběhu října už bylo na katastrofální hodnotě 1,5. Mohlo by to znamenat, že omezující opatření začínají zabírat. Ono vcelku už není kam sáhnout, leda že by vláda chtěla zaškrtit celou ekonomiku – zatím jsou zaškrcené služby.

Vyhráno zdaleka není, připomenu, že na jaře byl černý den 8. duben s 15 mrtvými, kdežto 27. října jich bylo 159. Takže i na úroveň černého dubnového dne vede dlouhá cesta. Nicméně i později, mnohem později, až bude číslo R pod jedničkou a křivka se přiblíží vodorovné ose x, bude třeba připomínat, že virus nezmizí, že není proti němu ani lék, ani vakcína a že snížení počtů je vykoupeno katastrofálními zásahy do ekonomiky a do vzdělání. Toto není kverulování, toto je holé konstatování faktu.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek