4.12.2021 | Svátek má Barbora


Mission: Impossible

8.8.2007

Jak dopisem sdělil členům strany její předseda Helmut Dohnálek, pan Zieleniec se svou kandidaturou na post prezidenta republiky souhlasí. To je ale asi tak všechno, co bývalý člen ODS a volební lídr SNK Evropských demokratů pro svou účast ve volbě prezidenta může udělat.

Pouhých šest senátorů za SNK ED k jeho nominaci nestačí, potřebovali by tedy přemluvit ještě čtyři politiky z parlamentu, aby dosáhli minimálního počtu deseti navrhovatelů. Přestože nelze vyloučit, že by ony čtyři hlasy k nominaci získali (nabízejí se jména některých nezávislých senátorů, možná i nějaký lidovec), tím také Zieleniecův eventuální boj o křeslo hradního pána končí, protože jeho šance na zvolení prezidentem se limitně blíží nule.

Už v pondělí jej totiž jako možného příštího prezidenta razantně odmítl Jiří Paroubek, a tím i celá sociální demokraie, neboť Paroubkovo slovo je v Lidovém domě zákon. Komunisté ani nemuseli Zieleniecovu kandidaturu komentovat, pro ně je naprosto nepřijatelný jako člověk, i jako demokratický politik. A protože občanští demokraté stojí za svým čestným předsedou Václavem Klausem, jsou další úvahy o Zieleniecově možném získání Hradu zcela bezpředmětné.

Celou debatu navíc ještě před tím, než se stačila pořádně rozběhnout, v podstatě ukončil sám uvažovaný kandidát, když včera v dopisu rozeslaném redakcím napsal, že o vlastní kandidatuře se rozhodne "až na základě případné širší parlamentní podpory". Taková podpora je, jak vidno z předchozích řádků, předem vyloučená, takže Zieleniecovu kandidaturu na prezidenta zřejmě můžeme nazvat stejně jako známé filmy - Mission: Impossible. Jen s tím rozdílem, že Tom Cruise nakonec své protivníky přemůže, zatímco v českém reálu je Josef Zieleniec nejspíš předem odsouzen k prohře. Na druhou stranu je ale pravda, že ve filmu by ještě pár minut před koncem na Cruisovo vítězství taky nikdo nevsadil ani falešný pětník...
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.